STAROSTOWIE DOŻYNEK GMINY LUBAWA W 2020 ROKU

Opublikowano:

30 sierpnia br. odbędą się dożynki gminne. Gospodarzem tegorocznych  dożynek Gminy Lubawa będzie wieś Złotowo. Tradycyjnie dożynki poprzedzi uroczysta msza święta w kościele  pw.św.BarbaryHonory starostów dożynkowych w tym roku pełnić będą:
Starosta: Waldemar Wierzbowski ze Złotowa oraz Anna Fafińska z Czerlina.

Przedstawiamy  tegorocznych starostów dożynkowych Gminy Lubawa

Waldemar Wierzbowski od 2006 roku wspólnie z małżonką Elżbietą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 50 hektarów (w tym 7 ha dzierżawy). W uprawie dominuje rzepak i pszenżyto z jęczmieniem. Małżeństwu pomagają dzieci: 23-letni Przemysław, 20-letni Bartosz i 14-letnia Wiktoria.

Gospodarstwo jest ukierunkowane na hodowlę trzody chlewnej w cyklu otwartym. Roczna sprzedaż warchlaków w wadze 30 kg utrzymuje się na poziomie ok. 5 tys.sztuk.

Produkcja świń opiera się na rasie DanBret. Jest to locha bardzo opiekuńcza i dająca bardzo dobre wyniki. Gospodarz ma już na swoim koncie kilka rekordów jak na przykład 35 prosiąt urodzonych w jednym miocie od jednej lochy.Średnio 60-70 proc. loch w stadzie ma ok. 20 prosiąt, 20 proc. loch ponad 20. Najwięcej pracy i energii wymaga sprawna praca na porodówce. Trzeba asystować i mieć wyczucie.
Prosięta przebywają przy lochach od 21 do 28 dni a prosięta nadliczbowe trafiają na automaty mleczne po 3-4 dniach po urodzeniu.

W 99 proc. budynków zwierzęta są utrzymywane na ruszcie, piętra zostały zaadaptowane na warchlakarnię. W chlewni własnego projektu zamontowana została klimatyzacja grawitacyjna, monitoring, wszystko jest w pełni zautomatyzowane. W planach jest kolejna rozbudowa i rozwój gospodarstwa, jak chociażby budowa chlewni na 1.500 sztuk tucznika w cyklu zamkniętym oraz paszarni.

Dotychczasowa praca i osiągnięcia gospodarzy ze Złotowa zostały w tym roku docenione na szczeblu krajowym. Państwo Waldemar i Elżbieta Wierzbowscy zostali finalistami XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu – Farmer Roku.

na zdjęciu rodzina Państwa Wierzbowskich ze Złotowa

Starościna: Anna Fafińska z Czerlina wspólnie z mężem Markiem prowadzi gospodarstwo rolne od 1999 roku. Gospodarstwem tym wcześniej zarządzali rodzice pana Marka. Głównym zajęciem małżeństwa jest hodowla trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (roczna sprzedaż wynosi ok. 600 sztuk) oraz bydła mlecznego (10 krów dojnych).

Na gospodarstwo składa się 60 hektarów ziemi, na której uprawiane są głównie zboża z przeznaczeniem dla własnej hodowli zwierząt. Nie brakuje także nowoczesnej zabudowy oraz parku maszynowego, na który miedzy innymi składają się cztery ciągniki, kombajny i inny sprzęt rolniczy. Małżeństwo planuje dalszy rozwój systematycznie powiększając gospodarstwo o kolejne hektary jak i nowe maszyny. W codziennej pracy pani Annie i Markowi Fafińskim pomaga troje dzieci: 20-letnia Magdalena, 18-letni Krystian i 16-letni Paweł.

UG Lubawa

na zdjęciu rodzina Państwa Fafińskich z Czerlina