Szkoła w Sampławie bliska naturze

Opublikowano:

W ciągu ostatnich lat Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sampławie w ramach realizacji działań na rzecz ekologii, ochrony środowiska i zróżnicowanego rozwoju podjęła szereg różnych akcji. Dzięki zaangażowaniu pracowników szkoły, rodziców, uczniów oraz lokalnych instytucji powstał Szkolny Ogród Dydaktyczny.

Jednym z najważniejszych projektów było utworzenie przyszkolnego Lapidarium, w którym znalazły się głazy narzutowe znalezione w Sampławie i okolicznych miejscowościach przez uczniów i  rodziców. Oglądając kamienny ogród, można podziwiać bogactwo różnorodnych skał pozostawionych przez lądolód na naszych terenach. Podobną funkcję pełni znajdująca się za szkołą Kamienica ekologiczna – miejsce pełne  kamieni – głównie granitów i piaskowców – która wzbogaci wiedzę z dziedziny geologii.

Kolejną atrakcją  - nie tylko dla najmłodszych - jest ścieżka sensoryczna zbudowana z odcinków wyłożonych różnorodnym materiałem, wśród których znalazły się: piasek, kora, szyszki, żwir, kruszywo i drobne kamienie. Aby w pełnie skorzystać ze ścieżki, należy zdjąć obuwie i przespacerować się po niej boso. Taki spacer nie tylko bawi, ale i uczy różnicować oraz porządkować wszelkie bodźce dostarczane przez środowisko.

Miejscem pełniącym nie tylko funkcję estetyczną, ale i edukacyjną, jest Zakątek rustykalny - ogród składający się z kolorowych, luźno przeplatających się grup roślinnych. Stworzono go na wzór ogrodu naturalnego, aby umożliwić życie roślinom znanym z wiejskich ogródków: malwom, irysom, rumiankom czy łubinom.
Wśród wielu działań proekologicznych nie mogło zabraknąć inicjatyw promujących zdrowy tryb życia.  Uczniowie brali udział w konkursie fotograficznym „Zdrowie na talerzu”, konkursie plastycznym „Jedz owoce i warzywa, to na zdrowie dobrze wpływa”, obejrzeli cykl filmów pod hasłem „Śmietnik w mojej głowie”.

Propagowaniem zdrowego trybu życia było również zachęcanie dzieci i rodziców do tworzenia przydomowych ogródków ze zdrowymi warzywami i owocami. Akcja pod hasłem „Kolorowy tydzień” cieszyła się dużą popularnością.
Ochrona środowiska to również edukacja dotycząca segregacji śmieci. W kształtowaniu poprawnych nawyków pomocna okazała się seria filmów „Od odpadów do nowych produktów” oraz bajka ekologiczna: „Czysto, ładnie i bez śmieci – rady pana Śmietnika dla wszystkich dzieci”.

„Na ratunek dziuplakom”  - podczas warsztatów prowadzonych przez pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich  uczniowie złożyli kilkadziesiąt budek lęgowych, które stały się domem naszych skrzydlatych przyjaciół.
To najważniejsze z wielu działań, dzięki którym nasi uczniowie uświadamiają sobie zależność człowieka od środowiska, w którym żyje, i dzięki temu dostrzegają potrzebę ochrony przyrody.

materiał SP  w Sampławie