Kometa NEOWISE w obiektywie PryzmatPhoto Mariusz Zadroga. Kazanice gm.Lubawa

Opublikowano:

Odkryta w marcu tego roku kometa o nazwie NEOWISE nazywająca się C/2020 F3, jest tak jasna, że bez problemu można ją dostrzec gołym okiem. Warto popatrzeć w niebo wieczorem. Przy dobrej pogodzie będzie doskonale widoczna.Najlepsza pora do obserwacji komety, to 1-3 godziny przed wschodem Słońca.

Kometę należy szukać bardzo nisko nad północno wschodnim horyzontem kilka godzin przed wschodem Słońca. Kometa C/2020 F3 NEOWISE znajduje się w konstelacji Woźnicy, dlatego gwiazdy tego gwiazdozbioru służą pomocą w jej odnalezieniu, zwłaszcza gwiazda Kapella.

W okresie widoczności C/2020 F3 (NEOWISE) na niebie często obserwowane są obłoki srebrzyste czyli polarne chmury mezosferyczne, rzadko obserwowane w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej). Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi, znajdują się w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi.

Zapraszamy do obejrzenia pięknych ujęć fotografa Mariusza Zadrogi PryzmatPhoto Mariusz Zadroga

opr. mz