Znęcał się nad żoną. Sąd zastosował tymczasowy areszt

Opublikowano:

Sąd Rejonowy w Iławie na wniosek prokuratora oraz policjantów zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące sprawcy przemocy domowej. 73 -latek podejrzany jest o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad swoją żoną. Jak ustalili policjanci, dramat w tej rodzinie trwał od dłuższego czasu. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę po kolejnej domowej awanturze. Teraz podejrzanemu o przemoc wobec żony może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o awanturze domowej. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że mężczyzna wszczął awanturę ze swoją żoną,  wyzywał ją i był wobec niej agresywny. Jak ustalili policjanci 73 – latek zaatakował kobietę stołkiem mówiąc, że ją zabije. Kiedy wnuk stanął w obronie babci mężczyzna zagroził mu nożem. W związku z powyższym funkcjonariusze postanowili zatrzymać mężczyznę w policyjnej celi. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że takie zachowanie mężczyzny trwa od dłuższego czasu. Mieszkaniec powiatu iławskiego podczas awantur wyzywał kobietę, popychał, szarpał za ubranie, bił jak również groził pozbawieniem życia. Na podstawie zgromadzonych materiałów, sąd zastosował wobec sprawcy przemocy domowej tymczasowy areszt. 73 - latek najbliższe trzy miesiące spędzi w więzieniu.

Kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują, aby  każdy reagował widząc przemoc. Tak jak w tym przypadku, wystarczył tylko jeden telefon, a sprawca przemocy domowej został odizolowany od rodziny i nie ma już możliwości znęcania się nad najbliższymi. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i  innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę policji o fakcie znęcania się. Policjanci  sprawdzą  każdy taki sygnał.

Również pod numerem telefonu 801120 002 w ramach Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie konsultanci Pogotowia „Niebieska Linia”  w przypadkach przemocy w rodzinie uruchamiać będą nowy rodzaj interwencji. W wyniku otrzymania od osób pokrzywdzonych informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie lub niedotrzymaniu warunków probacji przez sprawcę mężczyźnie  prawomocnie skazanego za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej, konsultanci Pogotowia „Niebieska Linia” będą podejmować działania o charakterze interwencyjnym przez powiadamianie policji i kuratorów, którzy w swoich środowiskach lokalnych będą uruchamiać działania zmierzające do odwieszenia wykonania kary pozbawienia wolności lub warunkowego przedterminowego zwolnienia. 


źródło KPP Iława