Jeździli za szybko i pod wpływem alkoholu. Mieszkanec Lubawy miał 2,4 promila alkoholu

Opublikowano:

Odpowiedzialność i bezwzględna trzeźwość kierowcy, jazda zgodna z przepisami i dostosowana do sytuacji panującej na trasie – te warunki muszą być spełnione, by podróż samochodem mogła przebiec bezpiecznie. Niestety wśród wielu kierowców, którzy o tym pamiętają, są też tacy, którzy za nic mają powyższe zasady. To wobec nich najczęściej interweniują policjanci, dążąc do tego, by skutecznie ich wyeliminować z naszych dróg.

Każdego dnia policjanci interweniują w sprawie zdarzeń drogowych. Na niektóre z nich kierowcy nie mają wpływu. Jednak w większości przypadków, gdy dochodzi do wypadku lub kolizji, to odpowiedzialna za to jest osoba, która siedziała za kierownicą auta. Na przykład, gdy kierowca jechał pojazdem będąc pod działaniem alkoholu.

Tak też stało się w piątek po godzinie 23:00. Kierujący kią nie dostosował prędkości do warunków ruchu i kiedy skręcał do sklepu uderzył w przydrożne drzewo.  W trakcie  czynności policjanci  wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że 19 – latek jechał samochodem mając 0,6 promila alkoholu w organizmie i nie posiadając uprawnień do kierowania pojazdem. Mundurowi zatrzymali mężczyznę i osadzili w policyjnej celi.

Natomiast w Lubawie policjanci zostali poinformowani przez świadka, że do sklepu przyjechał prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazanym kierunku gdzie potwierdzili zgłoszenie. Okazało się, że mężczyzna jeździł toyotą  mając 2,4 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi Lubawy. Teraz mężczyzna ze swojego zachowania będzie tłumaczył się w sądzie.

Tymczasem policjanci z Grupy SPEED zatrzymali samochód osobowy vw. Kierujący pojazdem miał problem z utrzymaniem się na jednym pasie ruchu, najechał na krawężnik a w terenie zabudowanym jechał z prędkością 137 km/h. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili w policyjnych systemach, skontrolowali również jego stan trzeźwości. Okazało się, że 27 – latek jechał w gminie Kisielice vw mając 1,4 promila alkoholu w organizmie. 

Nietrzeźwi kierujący to od lat jeden z ważniejszych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym kraju, tylko w 2019 roku na terenie powiatu iławskiego spowodowali 42 zdarzenia drogowe.

Przypominamy!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

źródło KPP Iławie