MASECZKI DLA MIESZKAŃCÓW GMINY LUBAWA

Opublikowano:

Gmina Lubawa organizuje akcję wyposażania mieszkańców w maseczki ochronne wielokrotnego użytku. Dystrybucja, którą prowadzą gminne jednostki OSP rozpoczęła się w czwartek 9 kwietnia. Docelowo zostanie dostarczonych mieszkańcom 12 tysięcy bezpłatnych maseczek ochronnych.

- We wtorek dotarła do nas pierwsza partia maseczek wielokrotnego użytku, które chcemy rozdysponować wśród mieszkańców naszej gminy – 
mówi wójt Tomasz Ewertowski.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w aktualnej sytuacji dostęp do środków ochrony indywidualnej, w tym maseczek jest utrudniony. Zamówione przez Gminę maseczki ochronne szyje lokalna firma. Wszystkie, bezpłatnie, otrzymają mieszkańcy.

Maseczki po przewiezieniu do Urzędu Gminy są pakowane w woreczki foliowe oraz wyposażane w instrukcję użytkowania. Aby proces dystrybucji przebiegał sprawnie, maseczki są dostarczane partiami. Rozwiezieniem zajmują się jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które każdemu z mieszkańców dostarczą maseczki pod dom i zostawią w skrzynkach pocztowych lub na elementach ogrodzenia posesji. Akcję planujemy zakończyć około 24 kwietnia. Bawełniane maseczki szyje firma Libro z Lubawy, której w tym miejscu należą się podziękowania za wspólną akcję. Dziękujemy także ochotnikom za dostarczanie maseczek mieszkańcom.

Jak używać maseczek?
Maseczki ochronne mogą zmniejszyć ryzyko zarażania koronawirusem, dlatego tak ważny jest sposób ich użytkowania. Przed założeniem maseczki należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub płynem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu.

Następnie zakryć maseczką usta i nos, upewniając się, że dobrze przylega, a więc nie ma przerw między twarzą a maską. Podczas noszenia maseczki trzeba unikać dotykania jej powierzchni. Jeśli do tego dojdzie, należy umyć lub zdezynfekować ręce.

Maseczkę należy zdjąć, chwytając za jej tylną część. Nie wolno dotykać jej frontu. Maseczkę można prać w temperaturze 60 stopni C i prasować w temperaturze 200 stopni. Przed każdym użyciem, także tym pierwszym, maseczkę należy wyprać i wyprasować.

W dniu dzisiejszym, piątek 10 kwietnia maseczki zostaną dostarczone do mieszkańców Rumienicy i Gutowa.

UG Lubawa