Lubawa znowu wolna. Rok 1920 z perspektywy historycznej - prof.dr hab. Andrzej Radzimiński

Opublikowano:

Podczas obchodów 100. rocznicy powrotu Lubawy do Polski, w dniu 19 stycznia br. nie mogło zabraknąć wykładu na temat odzyskania wolności. W sali MOK, biorący udział tego dnia w oficjalnych uroczystościach, urodzony w Lubawie prof.dr hab. Andrzej Radzimiński, specjalizujący się w historii średniowiecza i naukach pomocniczych historii, tym razem przygotował wykład pt. Lubawa znowu wolna. Rok 1920 z perspektywy historycznej. 


Tytuł mojego wystąpienia - Lubawa znowu wolna. Rok 1920 z perspektywy historycznej. Powiedziałbym, że perspektywa historyczna pozwala patrzeć na różne wydarzenia z jednej strony przez pryzmat faktów, które poznajemy, ale wydaje się, gdy się bliżej zastanowimy, to przede wszystkim warto ją obserwować, warto patrzeć na tą  przeszłość poprzez ludzi, których działalność przyczyniła się do tych wydarzeń powstania.

- Przyglądając się wydarzeniom poprzedzającym dzień 19 styczna 1920 roku w Lubawie, a także ich konsekwencjom, musimy z całą mocą akcentować działalność tych, którzy najbardziej w znaczący sposób przyczynili się do odzyskania przez Lubawę niepodległości, ale także bardzo mocno  pracowali dalej dla dalszego rozwoju, zwłaszcza w latach dwudziestych dwudziestolecia  międzywojennego
- powiedział podczas wykładu profesor.

Zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawej lekcji historii naszego miasta.

Wcześniej w sali MOK odbyła się prelekcja na temat ''Broń palna 1918-2019'', którą prowadził  Tomasz Ługiewicz. Mieszkańcy naszego miasta mogli obejrzeć autentyczną broń bez przeróbek ze Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Ziemi Michałowskiej. W kolekcji można było obejrzeć broń polską, radziecką, niemiecką, angielską, a także z cesarstwa austro-węgierskiego.(mz)