„Szkoła pamięta” - Prątnica

Opublikowano:

Listopad to czas zadumy nad życiem i śmiercią. Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy ich groby i zapalamy znicze. Wspominamy naszych bliskich oraz tych, którzy zapisali się w historii naszego kraju, a także w historii naszej małej ojczyzny. Pamięć o nich to wyraz naszego szacunku dla ich życia i dokonań.

Z tej okazji nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności , szczególnie tych, którzy są związani z historią miejsc bliskich naszym sercom.

W ramach akcji uczniowie naszej szkoły uporządkowali groby osób zasłużonych i cenionych przez naszą lokalną społeczność. Nie zabrakło nas także przy grobach zmarłych nauczycieli, którzy związani byli z naszą szkołą. Porządkowanie grobów stało się doskonałym punktem wyjścia do refleksji nad kruchością i delikatnością ludzkiego życia.

W ramach akcji 29 października mieliśmy także okazję spotkać się panią Janiną Czacharowską – mieszkanką Lubawy, która jako dziecko była więziona w obozie w Potulicach. Pani Janina z dużymi detalami opowiedziała nam o nocy, w czasie której doszło do aresztowania jej oraz jej rodziny, a także o trudnych warunkach, jakie przez wszystkie lata panowały w obozie. Głód, strach, tęsknota za domem i ciężka praca ponad siły to tylko niektóre z uczuć, jakie towarzyszyły 10. letniej wówczas dziewczynki.

Godzinne wspomnienia pani Janina zakończyła słowami skierowanymi do naszych uczniów: „macie ogromne szczęście, że macie tak szczęśliwe dzieciństwo…”
Uczniowie w wielkiej ciszy i skupieniu słuchali wspomnień naszej bohaterki. Słowa, które padły podczas opowieści i bolesna prawda o czasach II wojny światowej uświadomiły im, jak ważna jest miłość do drugiego człowieka, zrozumienie go oraz oddawany mu szacunek.

materiał S.P w Prątnicy