TO ODPOWIEDNI CZAS, ABY ZAINWESTOWAĆ W ŚRODOWISKO

Opublikowano:

W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacyjnego pojęcia „ekologia” oraz „ochrona środowiska” nabierają coraz większego znaczenia. Zdrowie człowieka jest ściśle powiązane ze stanem środowiska, a kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia niewątpliwie ma jakość powietrza, którym oddychamy.

Warto zatem inwestować w rozwiązania, które na co dzień przyczyniają się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Aktualnie dostępna jest coraz szersza oferta dotacyjna i pożyczkowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie, skierowana do wszystkich podmiotów podejmujących działania związane z ochroną środowiska, w tym z ochroną atmosfery i gospodarką niskoemisyjną.

Od ubiegłego roku funkcjonuje program CZYSTE POWIETRZE, którego celem jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery z domów jednorodzinnych. Program koncentruje się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, po to aby efektywnie zarządzać energią. Dzięki takim działaniom nie tylko poprawimy stan naszego środowiska, ale zyska na tym także nasz domowy budżet.

Program CZYSTE POWIETRZE skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Kwota dotacji liczona jest w zależności od wysokości średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym, a program ma funkcjonować do 2029 r.

W bieżącym roku uruchomiony został nowy program dotacyjny MÓJ PRĄD, który ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie naszego kraju. Beneficjentami mogą być osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Program realizowany będzie w latach 2019-2025, a nabór wniosków odbywa się w trybie konkursowym.

Dofinansowanie wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 do 10 kW, jednak nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Co ważne, dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej oraz instalacje wybudowane przed dniem 23.07.2019 r.
Od tego roku wdrażana jest również tzw. ULGA TERMOMODERNIZACYJNA, polegająca na odliczeniu od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Z uwagi na cel ulgi termomodernizacyjnej, wprowadzono wymóg, aby odliczeniu podlegały wyłącznie wydatki określone w audycie energetycznym. Ogólna kwota odliczeń nie będzie mogła przekroczyć 53 tys. zł, bez względu na liczbę przedsięwzięć realizowanych w poszczególnych latach. Przy czym czas realizacji przedsięwzięcia premiowanego ulgą nie może przekraczać 3 lat.

To trzy główne programy kierowane obecnie dla osób fizycznych. Dla rolników indywidualnych dedykowany jest natomiast program AGROENERGIA, zaś dla przedsiębiorców program ENERGIA+, których celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw oraz działalności rolniczych  na środowisko poprzez wsparcie ekologicznych przedsięwzięć inwestycyjnych.
Szczegółowe informacje odnośnie wszystkich programów pomocowych znajdziemy na stronie internetowej: www.wfosigw.olsztyn.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu 89 522 02 00.  

Mateusz Szauer