W najbliższy wtorek rusza kolejna edycja Lubawskich Warsztatów Muzycznych Soundela 2019

Opublikowano:

W najbliższy wtorek rusza kolejna edycja Lubawskich Warsztatów Muzycznych Soundela 2019. Czego możemy się spodziewać w tym roku zapytaliśmy Lubawską Grupę Muzyków?

LGM: To już trzecia edycja Soundeli. Z roku na rok staramy się, aby impreza się rozwijała, była atrakcyjna dla uczestników i przede wszystkim realizowała swoją misję – propagowała muzykowanie jako pasję, hobby lub nawet sposób na życie. W tym roku mamy nieco rozszerzoną formę imprezy. W roli wykładowców wystąpią znani i lubiani muzycy polskiej sceny:

- Jacek Królik – gitara, Zawiadowca Artystyczny
- Natalia Niemen – wokal
- Monika Malec – wokal
- Bartek Królik– gitara basowa
- Kamil Barański – instrumenty klawiszowe i produkcja muzyczna
- Wojtek Fedkowicz – perkusja (zajęcia w dn. 26-27.06)
- Wojtek Deregowski Drummer – perkusja (zajęcia w dn. 25-26.06)
- Wojtek Cugowski – gitara (zajęcia w dn. 27.06)
- Jan Borysewicz – gość specjalny (prelekcja w dn. 26.06)
 
Rozwój tej inicjatywy jest możliwy dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lubawa, Miejskiego Ośrodka Kultury, sponsorów oraz ludzi z muzyczną pasją.

-Ilu uczestników spodziewacie się w tym roku i czy to są wyłącznie lokalni muzycy?

LGM: Na tę chwilę mamy zgłoszonych ok. 110 osób, co sprawia, że impreza jest jedną z większych tego typu w Polsce. A przybywają zewsząd – od Trójmiasta po Kraków . Dużą grupę stanowią lokalni muzycy, a wielu z nich zasila dodatkowo szeregi wolontariuszy LGM.

  - Jak wyglądają zajęcia na tego typu warsztatach?

LGM: Wśród planu warsztatów wyróżnić możemy trzy rodzaje zajęć. Pierwszy z nich, to standardowe zajęcia z wykładowcą w grupach tematycznych (tzw. sesje przedpołudniowe), na których omawiane są tematy stricte związane z danym instrumentem (wokal traktujemy również jako instrument ) np. teoria, praktyka, technika, sposoby wykonywania/budowania ćwiczeń itp. Drugim rodzajem zajęć są zajęcia wspólne podczas sesji popołudniowych.

Cała grupa warsztatowiczów spotyka się wtedy w jednym miejscu podczas panelu dyskusyjnego prowadzonego przez kadrę wykładowców lub prelekcji zaproszonych gości. Jest to czas, kiedy zawodowi muzycy dzielą się swoim doświadczeniem, opowiadają o swojej muzycznej drodze i ciekawostkach z „branży”.

Trzecim rodzajem zajęć jest udział w wieczornym jam session.  Można powiedzieć, że to część praktyczna warsztatów. Jam session to specyficzny rodzaj koncertu, gdzie spotykają się muzycy w celu wspólnego pogrania bez wcześniejszych prób i przygotowań. Taka forma muzykowania niesie ze sobą wielkie emocje zarówno dla wykonujących jak i słuchaczy.

- Czy jam session jest koncertem otwartym?

LGM: Jak najbardziej! Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie zaprosić mieszkańców na koncerty jam session, które odbędą się 25 i 26 czerwca w zaprzyjaźnionym zajeździe Wichrowe Wzgórze. Rozpoczęcie planujemy na godz. 20:00. Zapowiada się wiele atrakcji muzycznych – w szczególności będzie można podziwiać naszych wykładowców i warsztatowiczów „w akcji” .
 
- Zapowiada się zatem ciekawie.

LGM: Tak, emocje sięgają zenitu. I chyba nie tylko u nas, bo dostajemy wiele pozytywnych informacji zarówno od uczestników jak i osób, które zamierzają pojawiać się na jam session.
 
Dziękuję za rozmowę.

LGM: Dziękujemy również i pozdrawiamy serdecznie Redakcję i Czytelników portalu e-lubawa.

rozmawiał Marian Żuchowski