Uczniowie SP w Tuszewie znowu „w drodze”

Opublikowano:

W dniach 20 i 21 października 2018 r. uczniowie SP w Tuszewie wzięli udział w dwóch wycieczkach turystyczno-krajoznawczych.

Pierwsza z nich odbyła się w Toruniu gdzie wspólnie z opiekunami szkolnego koła PTTK p. Iwoną Dudek i p. Marzeną Kolasą przebyli trzy trasy TRInO po Starym i Nowym Rynku Torunia. 

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tego rodzaju grach na orientację gdzie świetnie się bawią, a jednocześnie uczą i poznają walory historyczno-turystyczne danego regionu. Tego dnia uczniowie uczestniczyli również w innej grze  jaką jest escape room czyli pokój zagadek. Aby wydostać się z zamkniętego pokoju musieli wykazać się współpracą, logicznym myśleniem, przewidywaniem oraz umiejętnością rozwiązywania zagadek.

Druga wycieczka miała charakter turystyczno-krajoznawczy i nawiązywała do Dni Krajobrazu. W sobotni ranek grupa uczniów wspólnie z opiekunem p. Iwoną Dudek i Wędrowną Grupą Krajoznawczą działającą przy Welskim Parku Krajobrazowym pokonała pieszą trasę wzdłuż doliny Welu. Wędrówkę rozpoczęli w Chełstach, w malowniczo położonej wsi, gdzie niegdyś funkcjonował duży majątek ziemski. Z Chełst udali się drogą leśną do Straszew i przeszli na drugi brzeg Welu. 

W Strszewach poszukali śladów po dawnej wsi i majątku. Następnie przeszli przez urokliwy rezerwat przyrody Piekiełko z odcinkiem rzeki Wel o górskim charakterze. Z Piekiełka  wróci do Chełst. Uczniowie przewędrowali trasę 8 km. Ta piesza wycieczka miała na celu uświadomienie uczestnikom jak ważną rolę w życiu człowieka pełni otaczająca przestrzeń oraz jaki ma realny wpływ na nasze życie. 

Wycieczki to forma nauki, którą uczniowie SP w Tuszewie bardzo lubią i chętnie w nich uczestniczą nawet w dni wolne od nauki. Poprzez nie uczniowie kształtują w sobie właściwe postawy. Turystyka pomaga im w zdobywaniu i wzbogacaniu wiedzy oraz wielu pozytywnych umiejętności.

Wywiera ogromny wpływ w społeczno – moralne wychowanie, uwrażliwia na piękno przyrody i sztuki, mobilizuje do poszukiwania „czegoś” nowego, nieznanego, inspiruje do działania, rozwija wiedzę, sprawność fizyczną i wiele innych pozytywnych aspektów. Cytując słowa Juliusza Webera „są najlepszym bodźcem twórczości”.

www.sptuszewo.szkolnastrona.pl