27 czerwca br. w Sali Sesyjnej w Lubawie odbyła się XLVII Sesja Rady Miasta Lubawa podczas, której obecnych było 12 radnych. W programie sesji znalazł się między innymi wybór wiceprzewodniczącego rady.
Przewodniczy Jan Sarnowski zaproponował to stanowisko radnej Iwonie Pruchniewskiej, która wyraziła zgodę na kandydowanie oraz Annie Tańskiej, która nie wyraziła zgody. W głosowaniu tajnym wiceprzewodniczącą rady została Iwona Pruchniewska.
W dalszej części sesji odczytano uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie w sprawie wydania opinii o przedłożonym przez Burmistrza Lubawy sprawozdaniu z wykonania budżetu Miasta Lubawa za 2017 rok. Po odczytaniu Opinii Komisji Rewizyjnej i zatwierdzenie wniosku i dalszych opinii w tej sprawie, radni udzielili Burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2017 rok. Po udzieleniu absolutorium burmistrz podziękował radnym za współpracę.
Radni przyjęli sprawozdanie z działalności OSIR w Lubawie po odczytaniu opinii stosownych komisji rady miasta. Podjęli uchwały w sprawach warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi. dokonali zmian w sprawie zasad przyznawania i wysokości diet i zwrotu kosztów podróży służbowych na terenie kraju, dokonano zmiany uchwały w sprawie przeprowadzenia z mieszkańcami konsultacji społecznych w kwestii LBO.
Zmienili uchwalę w sprawie ustalania wysokości opłat za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim, zmienili uchwalę w sprawie ustalania czasu przeznaczonego na realizacje bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki w przedszkolach, dokonano zmiany w uchwale w sprawie udzielenia Niepublicznemu Zakładowi Opieki Długoterminowej w Lubawie dotacji na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
Wprowadzono stawki opłaty targowej, ustalono maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, dokonano zmiany uchwały w sprawie przyjęcia programu Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Miejskiej w ramach ponadlokalnego programu rewitalizacji sieci miast Cittaslow.
W dalszym punkcie obrad sesji zabrał głos przewodniczący Ekologicznego Związku Gmin "Działdowszczyzna" - Kazimierz Kordecki, który ustosunkował się do pisma jakie wpłynęło do Burmistrza Lubawy od firmy Szynaka Meble, a dotyczyło sprzeciwu realizacji budowy przez Związek Gmin Działdowszczyzna przy ulicy Dworcowej punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). PSZOK to miejsce na terenie gminy, w którym mieszkańcy pozostawiać mogą odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.
Po wysłuchaniu opinii radni jednogłośnie wyrazili zgodę na użyczenie na czas nieokreślony nieruchomości położonej w Lubawie przy ul Dworcowej na lokalizację PSZOKu. Podczas sesji dokonano zmian w budżecie. Podjęto uchwalę w sprawie ustalenia wynagrodzenia burmistrzowi Miasta Lubawa, zmniejszono wynagrodzenie o 1 229 zł. brutto.
Z punktu zapytania i odpowiedzi, w którym głos zabierali mieszkańcy naszego miasta przedstawiamy materiał filmowy. (mz)