Ultra maraton brevet w Lubawie

Opublikowano:

Kolarstwo randonneurs to pokonywanie bardzo długich dystansów podczas zorganizowanych rajdów. Kolarze podejmują wyzwanie przejechania „brevetu" czyli pokonania dystansów 200 km i więcej, zaliczając zaplanowane co kilkadziesiąt kilometrów punkty kontrolne.

Trasy są prowadzone po drogach publicznych, a zawody są rozgrywane w normalnym ruchu ulicznym. W miarę możliwości trasy planowane są w taki sposób, żeby unikać dróg o dużym natężeniu ruchu.

Brevety to nie wyścigi. Kolejność na mecie nie ma znaczenia, liczy się fakt ukończenia przejazdu w określonym limicie czasu. Zawodnicy nie mogą, poza punktami kontrolnymi, korzystać z żadnego wsparcia z zewnątrz.
W Polsce homologowane przez ACP imprezy są organizowane przez Fundację Randonneurs Polska.

W tym roku po raz pierwszy zorganizowany został ultra maraton brevet w Lubawie. 12 maja grupa ponad 30 zawodników z różnych części naszego kraju wystartowała z OSiR w Lubawie o godz. 8.00. Startu dokonał Prezes Zarządu Fundacji Piotr Niedźwiecki urodzony w Lubawie.

Pierwsi  dwaj zawodnicy dotarli na metę po godz. 18. Dwie osoby zmagały się z chorobą i były zmuszone zrezygnować z kontynuowania morderczej trasy. Lubawę reprezentował Błażej Balewski, który pokonał trasę ponad 300 km w czasie 13h 33min. (mz)