Nauka nie pójdzie w las

Opublikowano:

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Grabowie-Wałdykach od 5 do 9 czerwca uczestniczyli w ścisłym finale XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło ok. 9 tys. uczniów, a reprezentanci Warmii i Mazur, aktualni mistrzowie województwa, uplasowali się na 11 pozycji. Zwycięzcą imprezy zostali uczniowie z Gwoźnicy Górnej z Podkarpacia.

Trzyetapowe rozgrywki finałowe odbyły się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. W skład ekipy z Grabowa-Wałdyk, której opiekunem była Sylwia Waldan, wchodzili drugoklasiści: Zuzanna  Wileńska, Monika Guzowska, Martyna Pakalska oraz Dominik Przybyłowski z I klasy.

W pierwszym etapie rywalizacji jego uczestnicy rozwiązywali test składający się z 25 pytań. Obejmował  on zagadnienia dotyczące ogólnej wiedzy przyrodniczej i ekologicznej oraz wiedzy o parkach krajobrazowych Polski. W etapie drugim uczniowie rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt chronionych oraz roślin pospolitych. Ostatni etap to zadanie drużynowe polegające na interpretacji mapy topograficznej. 

- Udział w finale, w gronie najlepszych zespołów z całej Polski stanowi dla nas wyróżnienie - uważa Sylwia Waldan. - To także cenne doświadczenie, które mam nadzieję zaprocentuje w przyszłości, czego efektem będzie jeszcze wyższe miejsce w klasyfikacji końcowej. W województwie też nie od razu byliśmy najlepsi. Zdawaliśmy sobie sprawę, jakie obszary wiedzy wymagają z naszej strony większej pracy i zaangażowania. Staraliśmy się eliminować błędy, ale też szlifować nabyte już umiejętności. I opłaciło się.

Jak przyznaje Sylwia Waldan, uczniowie teraz wyraźniej dostrzegają, że nauka popłaca, bo ich trud jest nagradzany.

W trakcie pobytu finaliści, ich opiekunowie i goście mieli bowiem okazję zobaczyć najpiękniejsze zakątki regionu. Zwiedzili m.in: Jaskinię Raj, Zamek w Chęcinach. Poznali także walory Świętokrzyskiego Parku Narodowego i odbyli zajęcia warsztatowe w Centrum Geoedukacji – Geopark Kielce na Wietrzni. Na Ponidziu zwiedzili: Wiślicę, Stadninę Koni w Michałowie oraz ogród florystyczny w Młodzawach Małych i zapoznali się również z projektem Life + realizowanym przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w zakresie ochrony muraw kserotermicznych i ciepłolubnych dąbrów.

ZS Grabowo-Wałdyki