XXV sesja Rady Gminy Lubawa

Opublikowano:

W czwartek 30 marca w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Rożentalu odbyła XXV zwyczajna sesja Rady Gminy Lubawa. W obradach uczestniczyli wszyscy radni. W sprawozdaniu z działalności w okresie pomiędzy sesjami wójt Tomasz Ewertowski m.in. poinformował o realizowanej obecnie przebudowie dróg gminnych: Tuszewo - Mortęgi oraz drogi w miejscowości Grabowo. 

Wartość obu zadań wynosi ponad 2 mln zł z czego 50% zostanie dofinansowane w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. W planach jest także przebudowa drogi gminnej w miejscowości Czerlin. Na to zadanie Gmina Lubawa otrzyma dofinansowanie w wysokości 90 tys. zł ze środków budżetu województwa związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji rolnej.

Radni wysłuchali także sprawozdania Komisji Rewizyjnej, które m.in. dotyczyło kontroli działalności Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa za rok 2016. W ubiegłym roku Ośrodek objął pomocą materialną 353 rodziny z terenu lubawskiej gminy. Głównymi powodami przyznawania świadczeń była niepełnosprawność (154 rodziny), potrzeba ochrony macierzyństwa (110 rodzin), długotrwała lub ciężka choroba (98 rodzin), bezrobocie (86 rodzin) oraz bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych (40 rodzin).

W dalszej części sesji radni podjęli uchwały w sprawach: zmiany uchwały budżetowej, zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lubawa na lata 2017-2022, udzielenia pomocy finansowej na Fundusz Wsparcia Policji utworzony w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, przejęcia zadań z zakresu administracji rządowej dotyczącego obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych przez Gminę Lubawa, ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych, zmieniająca uchwałę w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.

Podjęto uchwały także  w sprawach: przystąpienia Gminy Lubawa do realizacji w latach 2017-2022 projektu pn. „Rodzina na PLUS” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Iławskiemu oraz dostosowania sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe. (mz)