W Zespole Szkół w Prątnicy powstaje pierwsze w gminie Lubawa lapidarium geologiczne

Opublikowano:

LAPIDARIUM  to miejsce prezentowania i przechowywania zgromadzonych okazów kamienia naturalnego – w tym przypadku – głazów narzutowych (fragmenty skał przyniesione przez lądolód skandynawski).

Projekt został zapoczątkowany już we wrześniu ubiegłego roku pod tytułem: Ratujemy głazy narzutowe Wzgórz Dylewskich lapidarium geologiczne w Zespole Szkół w Prątnicy. Inspiracją do powstania naszego lapidarium był właśnie taki obiekt, który powstał na Dylewskiej Górze. Ogródek petrograficzny ma służyć dzieciom i młodzieży w rozpoznawaniu skał najbliższej okolicy, ma być pracownią pod gołym niebem.

Przedsięwzięcie rozpoczęto od pozyskania środków na jego realizację. Dofinansowany jest on z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie. Opiekunem projektu z ramienia Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej jest Pani Alicja Szarzyńska. Głazy zostały zakupione i przywiezione z Kopalni Kruszywa Naturalnego GLAZNOTY, której właścicielem jest Pan Kazimierz Marszelewski.

W sobotnie przedpołudnie, 1 kwietnia, Pan Marszelewski wraz ze swoimi współpracownikami ustawili przed szkołą ponad 20 głazów.

W najbliższych dniach głazy zostaną opisane i oznakowane. Ponadto trwa wykonanie tablicy informacyjnej o głazach narzutowych na Wzgórzach Dylewskich ze szczególnym uwzględnieniem eratyków z okolic Prątnicy, Szczepankowa i Lubstynka oraz Czerlina.

Oficjalne otwarcie lapidarium planowane jest w miesiącu maju.

Opiekunem projektu jest Iwona Fidora -nauczyciel geografii oraz Iwona Czyżyk – nauczyciel przyrody. 

Materiał ZS w Prątnicy