Ponowne uniewinnienie dziennikarza

Opublikowano:

W listopadzie i grudniu 2011r. dziennikarz Przeglądu Lokalnego – Forum Dialogu zgodnie z art. art. 304§ 1. kpk, złożył do Prokuratury Rejonowej w Iławie 5 zawiadomień o możliwości podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłe i aktualne władze samorządowe.

Śledztwo w tej sprawie zakończyło się umorzeniem. W ślad za umorzeniem zostało złożone przez pełnomocnika burmistrza Lubawy Macieja Radtke doniesienie o możliwości popełnienia przestępstw przez zgłaszającego z art. 238 kk, 234 kk, a także 212 kk.

16 maja 2014 r. Sąd Rejonowy w Iławie uniewinnił Andrzeja Kleina od stawianych mu 5 zarzutów z art. 238 kk [za „pojedyncze” fałszywe zawiadomienie o przestępstwie grozi kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2].

W wyniku wniesionej apelacji przez Prokuraturę Rejonową w Iławie oraz oskarżyciela posiłkowego burmistrza Macieja Radtke , Sąd Apelacyjny w Elblągu uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Zdaniem sądu, naruszone zostały przepisy postępowania karnego, co uniemożliwiło mu ustosunkowanie się do zarzutów apelacji.

Po wydaniu wyroku przez Sąd Apelacyjny 04 grudnia 2014r. (po 7 miesiącach) - 28 kwietnia 2015r. rozpoczęła się druga odsłona procesu przed Sądem Rejonowym w Iławie. Należy dodać, że również tym razem prokurator zażądał dla oskarżonego kary 4 miesięcy w zawieszeniu na trzy lata. 

W dniu 17 marca 2016r. po 45 miesiącach procesu w trakcie którego wystąpiło 6 prokuratorów, 13 świadków, odbyły się 22 rozprawy, zapadł wyrok… ponownie uniewinniający. Koszty procesu zgodnie z Ustawą wziął na siebie Skarb Państwa, czyli de facto podatnicy.

Według Andrzeja Kleina, proces ten był zdecydowaną i wyraźną próbą kontrolowania przez władze samorządowe w Lubawie przestrzeni informacyjnej i spacyfikowania rękami Sądu dziennikarstwa obywatelskiego. Tego dziennikarstwa, które jako jedyne w Lubawie (nie można nie dodać - non profit) – patrzy na ręce władzy. 

Uniewinniony Andrzej Kleina jest przekonany, że sędzia zgodnie z Kodeksem postępowania karnego uzasadni wyrok tak, by nie zaistniała żadna luka na skuteczne wniesienie apelacji, jak miało to miejsce poprzednio. (mz)  

foto ShutterStock