„Świadomy senior” - debata społeczna

Opublikowano:

„Świadomy senior”, to temat debaty społecznej, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Złotowie. Debata zorganizowana została przez Komendanta Komisariatu Policji w Lubawie. Podczas niej rozmawiano o sprawach istotnych dla codziennego bezpiecznego życia miejscowych seniorów, np. oszustwach metodą „na policjanta czy wnuczka”, włamań do mieszkań, a także bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Strażacy z Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej przekazali informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy.
 
W Szkole Podstawowej w Złotowie odbyła się debata społeczna, „Świadomy senior” Debata zorganizowana została w związku z pojawiającymi się przypadkami oszustw metodą „na policjanta, wnuczka” oraz włamaniami do mieszkań i domków jednorodzinnych. Spotkanie zorganizowano dzięki inicjatywie Komendanta Komisariatu Policji w Lubawie.

O ochronie przed oszustwami, włamaniami i bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Debatę otworzył oraz przywitał zaproszonych gości Komendant Komisariatu Policji w Lubawie podinsp. Artur Sibilewski, który był zarazem jej moderatorem. W spotkaniu uczestniczyli członkowie  klubu seniora. Komendant podczas debaty poruszył temat oszustwa na tzw. wnuczka.

Przedstawił zagrożenia na jakie narażone są osoby starsze obrazując to filmem z rozmowy z oszukaną kobietą oraz fragmentem kampanii społecznej ostrzegającej przed oszustami.

Podczas debaty słuchacze dowiedzieli się m.in., jak mogą wystrzegać się niebezpieczeństw związanych z coraz to powszechniejszymi przestępstwami popełnianymi na osobach starszych. Komendant apelował do uczestników spotkania, by byli bardziej asertywni, potrafili odmówić „udzielenia pomocy” osobie podającej się za członka rodziny czy urzędnika.

Dodatkowo poruszono również temat dotyczący włamań do mieszkań oraz domków jednorodzinnych. Omówiono specyfikę działania sprawcy i w jaki sposób ustrzec się przed takim przykrym wydarzeniem.

Następnie asp. szt. Lucyna Kanicz rozmawiała z uczestnikami debaty o ich bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Policjantka przedstawiła kampanię społeczną „Kieruj się rozsądkiem”, która skierowana jest właśnie m.in. do seniorów. Udzieliła wskazówek na co szczególnie należy zwracać uwagę poruszając się po drogach samochodem oraz rowerem.

Dodała, że każdy z nas jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i przede wszystkim sam powinien zadbać o własne bezpieczeństwo. Policjantka przypomniała o przepisach dotyczących noszenia elementów odblaskowych i wspólnie z Pierwszym Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Iławie podinsp. Waldemarem Jackowskim oraz Komendantem Komisariatu Policji w Lubawie podinsp. Artur Sibilewski wręczyła uczestnikom opaski odblaskowe zakupione przez Urząd Gminy Lubawa.

Ćwiczenia z pierwszej pomocy


Strażacy z Państwowej oraz  Ochotniczej Straży Pożarnej zaprezentowali zebranym w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. Wszyscy uczestnicy debaty mieli także możliwość przećwiczenie zdobytej wiedzy.

Ankieta i plan na przyszłość

Wszyscy zebrani wypełnili także anonimową ankietę, która dotyczyła poruszanych tematów. Wyniki tej ankiety zostaną poddane wnikliwej analizie i również staną się podstawą planowania przedsięwzięć podejmowanych w przyszłym roku na terenie gminy Lubawa.

Obecni, pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę z Policją oraz zaangażowanie lubawskich  funkcjonariuszy w zapewnienie ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy.

źródło KPP Iława