Szansa na lepszą przyszłość

Opublikowano:

Gmina Lubawa. II edycja projektu systemowego "Aktywna rodzina"

Od lipca do końca listopada, w ramach II edycji projektu systemowego "Aktywna rodzina" realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa, 44 osoby wzięły udział w wybranych przez siebie kursach, warsztatach grupowych oraz skorzystały ze wsparcia indywidualnego. Wszystkie formy wsparcia dały beneficjentom projektu możliwość rozwoju, a w przyszłości z pewnością przyczynią się do znalezienia dobrej i ciekawej pracy.

Głównym celem II edycji projektu systemowego "Aktywna rodzina" jest zaktywizowanie i integracja społeczno-zawodowa 44 mieszkańców gminy Lubawa oraz objęcie ich kompleksowym wsparciem w dostępie do usług społecznych. Postanowiliśmy zapytać Agnieszkę Szałkowską oraz Mateusza Bacha jakie korzyści wynieśli z uczestnictwa w projekcie.

MARCIN MICHALSKI: - W ramach projektu skorzystałaś z udziału w kursie języka angielskiego. O ile wzrosły Twoje umiejętności w zakresie znajomości języka angielskiego?

AGNIESZKA SZAŁKOWSKA: - Myślę, że trudno jest to określić. Ciągle staram się uczyć nowych zagadnień i wzbogacać swoją wiedzę, a udział w II edycji projektu "Aktywna rodzina" umożliwił mi kontynuowanie nauki języka angielskiego.

- Czy zaświadczenie o odbyciu kursu oraz umiejętności, jakie podczas jego trwania nabyłaś, będą pomocne w rozwoju Twojej kariery zawodowej?

A.S.: - Tak, na pewno. Dzięki temu, czego dowiedziałam się podczas zajęć i warsztatów łatwiejsze jest planowanie mojej przyszłości, a tym samym wybór zawodu. Myślę, że ważne jest, aby wiedzieć jakie ma się predyspozycje do wykonywania danej pracy i właśnie podczas warsztatów aktywizacji zawodowej miałam okazję się tego dowiedzieć.

- Jak oceniasz poziom kursu języka angielskiego, w którym brałaś udział w ramach projektu "Aktywna rodzina"?

A.S.: - Uważam, że kurs był dobrze zorganizowany. Dodatkowo w ramach projektu uczestniczyłam także w spotkaniach z psychologiem i doradcą zawodowym, które wzbogaciły wszystkich uczestników projektu o nieocenioną wiedzę.

- Czy jesteś zadowolona z uczestnictwa w tym projekcie?

A.S.: - Tak, bardzo. Myślę, że jest to ciekawa inicjatywa. Wielu uczestników dzięki niej mogło zrealizować swoje plany, które może bez pomocy finansowej byłyby niemożliwe.

- Co dało Ci uczestnictwo w tym projekcie?

A.S.: - To nowe doświadczenie w moim życiu. Pozwoliło mi ono na poznanie nie tylko nowych osób, ale także na lepsze poznanie samego siebie, swojej osobowości oraz mocnych i słabych stron.

- Czy poleciłabyś innym osobom udział w projektach organizowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa?

A.S.: - Tak, jednak uważam, że każdy sam powinien o tym zadecydować. Uczestnictwo w takim projekcie dużo daje, ale wymaga też poświęcenia czasu.



- Mateusz, Ty z kolei wziąłeś udział w kursie prawa jazdy kat. B. Jak oceniasz jego poziom?

MATEUSZ BACH: - Był on prowadzony na bardzo wysokim poziomie. Zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna była doskonale przygotowana.

- Czy uważasz, że uzyskanie uprawnień kierowcy jest trudne?

M.B.: - Nie. Sądzę, że jeśli przezwycięży się stres i brak pewności siebie podczas egzaminu, to uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminów nie powinno być trudne.

- Za którym razem zdałeś egzamin i co sprawiło Ci trudność - egzamin teoretyczny, czy jazda praktyczna samochodem?

M.B.: - Największą trudność był stres podczas teoretycznej części egzaminu, ale udało mi się go przezwyciężyć właśnie dzięki umiejętnością jakie nabyłem podczas warsztatów realizowanym w ramach projektu. Egzamin zdałem za pierwszym razem.

- Czy fakt, że otrzymałeś fundusze na pokrycie kosztów kursu przyspieszyło Twoje starania o uzyskanie prawa jazdy?

M.B.: - Były one dużym wsparciem dla mnie i znacznie przyspieszyły moje starania w uzyskaniu prawa jazdy kat. B.

- Czy uważasz że wiedza, umiejętności oraz uprawnienia zdobyte przez Ciebie podczas uczestnictwa w projekcie będą działały pozytywnie na Twój dalszy rozwój zawodowy oraz osobisty?

M.B.: - Z pewnością. Będą mi bardzo pomocne w mojej karierze zawodowej.

- Co dało Ci uczestnictwo w projekcie "Aktywna rodzina", który realizowany jest przez OPS Gminy Lubawa?

M.B.: - Dzięki uczestnictwu w tym projekcie lepiej rozumiem prawa jakimi rządzi się rynek pracy, jakie są moje wady i zalety, a także nad czym muszę jeszcze popracować.

- Czy poleciłbyś innym osobom udział w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską?

M.B.: - Tak. Projekty takie jak "Aktywna Rodzina" pomagają ludziom przezwyciężać bariery finansowe i społeczne. Uważam, że ludzie powinni korzystać z tego typu pomocy.

- Dziękuję za rozmowę.



Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa realizuje drugą edycję projektu systemowego pn. "Aktywna rodzina" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W II edycji projektu systemowego "Aktywna rodzina" udział wzięły 44 osoby z terenu Gminy Lubawa (29 osób w ramach kontraktów socjalnych, natomiast 15 osób w Programie Aktywności Lokalnej).

Grupowe formy wsparcia:

a.. trening kompetencji i umiejętności społecznych,
b.. warsztatach aktywizacji zawodowej,
c.. warsztaty aktywności lokalnej.

Indywidualne formy wsparcia:

a.. kurs prawa jazdy kat. B (8 osób), B+E (1 osoba), C (2 osoby),
b.. kurs języka angielskiego (1 osoba),
c.. kurs kosmetyczny (1 osoba),
d.. kurs komputerowy (3 osoby),
e.. kurs zawodowy "Nowoczesny sprzedawca" (1 osoba);
f.. udział w zespole ćwiczeń fizycznych na basenie (7 osób),
g.. zajęcia rewalidacyjne (2 osoby),
h.. zabiegi rehabilitacyjne (2 osoby),
i.. pokrycie kosztów nauki w liceum ogólnokształcącym (1 osoba),
j.. indywidualne spotkania z psychologiem oraz doradcą zawodowym.


AGNIESZKA SZAŁKOWSKA


MATEUSZ BACH