Lubawianin Dawid Łątkowski, Mistrzem Polski w kolarstwo torowym

W dniach 11-13 sierpnia 2020r. na torze kolarskim w Kaliszu rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w kolarstwie torowym w kategorii junior młodszy. Awans do finałów w toku wcześniejszych eliminacji rozgrywanych w ramach Pucharu Polski wywalczył lubawianin Dawid Łątkowski, na co dzień zawodnik toruńskiej Akademii Michała Kwiatkowskiego UKS Copernicus Toruń CCC oraz uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Dawid o koszulkę najlepszego kolarza w Polsce walczył każdego dnia w trzech konkurencjach – jeździe drużynowej na dochodzenie, wieloboju Omnium i indywidualnej jeździe na dochodzenie. I właśnie w tej pierwszej konkurencji, jeździe drużynowej na dochodzenie na dystansie 3 km, Dawid i koledzy z drużyny wywalczyli tytuł Mistrza Polski.

Jazda drużynowa na dochodzenie to rywalizacja stających po przeciwległych stronach toru kolarskiego drużyn. Składy czteroosobowe do pokonania mają dystans 3 km, a wygrywa ta drużyna, która pierwsza pokona dystans 3 km w składzie  co najmniej 3 osobowym.

Toruńska drużyna z Dawidem w składzie w wielkim finale rywalizowała z gospodarzami Mistrzostw, drużyną z Kalisza. Po zaciętej i widowiskowej walce torunianie zwyciężyli z czasem 3 minuty i 29 sekund (gospodarze wykręcili czas 3 minuty i 32 sekundy). Średnia prędkość zwycięzców na dystansie 3 km wyniosła blisko 52 km/h. Wielki sukces odniesiony na torze w Kaliszu to efekt bardzo ciężkiej i systematycznej pracy drużyny na treningach pod okiem doświadczonego i utalentowanego trenera Marcina Mientkiego.

Tytuł Mistrza Polski w kolarstwie torowym był głównym celem Dawida na ten bardzo trudny i nieprzewidywalny sezon. Koszulka najlepszego kolarza w Polsce bardzo cieszy, gdyż sukces ten Dawid odniósł już w pierwszym roku rywalizacji w kategorii junior młodszy. Warto też dodać, że konkurencja, w której Dawid wywalczył tytuł mistrzowski, jest konkurencją olimpijską!

materiał prasowy  foto: archiwum rodzinne