Weekend w policyjnych statystykach

Opublikowano:

W ciągu minionego weekendu policjanci powiatu iławskiego interweniowali 117 razy. W tym czasie na drogach naszego powiatu doszło do 9 zdarzeń drogowych, w tym 8 kolizji i 1 wypadku, w którym ranny został 29-letni motocyklista. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu drogowego 3 nietrzeźwych kierujących, którzy nie bacząc na konsekwencje, które mogą spowodować, wsiedli za kierownice swoich pojazdów po alkoholu.

Nietrzeźwi kierujący, awantury domowe, przekroczenia prędkości o ponad 50km/h w terenie zabudowanym, zakłócenia ładu i porządku publicznego oraz zdarzenia drogowe to tylko część zadań służbowych, jakie realizowali w miniony weekend iławscy policjanci. Łącznie, w ciągu ostatnich  72 godzin interweniowali 117 razy.

W trakcie weekendu na drogach powiatu iławskiego doszło do 9 zdarzeń drogowych, w tym 8 kolizji i 1 wypadku.

Do najpoważniejszego w skutkach zdarzenia drogowego doszło w sobotnie popołudnie (05.10.2019), na ul. Dąbrowskiego w Iławie. Według  wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia kierująca audi 21-latka wykonując manewr włączania się do ruchu nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocyklem, który w tym czasie wyprzedzał inne pojazdy w rejonie skrzyżowania oraz miejscu zabronionym znakiem P-4 (linia podwójna ciągła). W wyniku zdarzenia kierujący motocyklem 29-latek wytrącony  z toru jazdy przewrócił się, po czym zderzył się na przeciwnym pasie ruchu z kierującym pojazdem suzuki, a następnie uderzył w mercedesa. Kierowcę motocykla z ciężkimi obrażeniami ciała przewieziono do szpitala. Wszyscy uczestnicy tego zdarzenia byli trzeźwi. Teraz policjanci dokładnie wyjaśniać będą wszystkie przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Również w sobotę (05.10.2019) policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego kolejnego kierowcę, który rażąco przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej w Złotowie kierującego porsche. Pomiar prędkości wykazał, ze pędził on przez teren zabudowany z prędkością 130 km/h. Ta brawura kosztowała go utratę prawa jazdy, które zatrzymali mu policjanci na okres 3 miesięcy. Został również ukarany punktami karnymi i mandatem.

Niestety, jak zwykle nie zabrakło kierowców, którzy nie bacząc na bezpieczeństwo swoje i innych osób wsiedli za kierownicę po alkoholu.

W sobotę po krótkim pościgu patrol ruchu drogowego zatrzymał 53-latka kierującego fordem. Do pierwszej próby zatrzymania mężczyzny doszło na ul. Sienkiewicza w Iławie. Mężczyzna jednak nie reagował na polecenia przekazywane przez policjantów przy użyciu sygnałów  świetlnych i dźwiękowych nakazujących  zatrzymanie się i  kontynuował jazdę. Po krótkim pościgu policjanci zatrzymali pojazd na ul. Chodkiewicza. Okazało się wówczas, dlaczego kierowca chciał uniknąć kontroli. Badanie stanu trzeźwości wykazało, ze miał 2 promile alkoholu w organizmie. 53-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie. Teraz odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego wyeliminowali z drogi policjanci z Susza. To  40-letni kierowca volkswagena, zatrzymany w niedzielę (06.10.2019) w Jakubowie Kisielickim. Przeprowadzone badanie potwierdziło obecność u mężczyzny  0,9 promila alkoholu w organizmie.

Jednak niechlubnym rekordzistą w tym zakresie okazał się rowerzysta ujawniony w niedzielę (06.10.2019) w Olbrachtówku przez policjantów z Susza. Kierujący jednośladem w chwili zatrzymania miał 3,6 promila alkoholu w organizmie. Również w tym przypadku kierujący jednośladem został pozbawiony możliwości dalszego prowadzenia pojazdu.

Policjanci apelują!


Niemal po każdym weekendzie Policja publikuje informacje na temat kolejnych nietrzeźwych kierowców na drogach. Niestety, nadal nie brakuje kierowców bez wyobraźni, którym wypity alkohol przesłania rzeczywiste zagrożenie, które stwarzają na drogach, zarówno dla siebie, jak i innych.  Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków działających podobnie stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

źródło KPP Iława