Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sampławie pamiętają o pomordowanych w Borku

Opublikowano:

Jak co roku, gdy zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, uczniowie SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sampławie odwiedzają groby w Borku, aby je uprzątnąć, złożyć kwiaty oraz zapalić znicze. Pamiętają również o grobie uczestnika powstania styczniowego – Franciszka Sadowskiego, który znajduje się na cmentarzu w Sampławie.

Pod koniec października, korzystając z przepięknej jesiennej aury, uczniowie starszych klas pod opieką nauczycieli oraz ks. Stanisława Guzowskiego udali się do Borku, aby swoją obecnością i modlitwą oddać cześć ofiarom okupacji hitlerowskiej. 

Na miejscu wysłuchali krótkiego wykładu o historii tego miejsca i tragicznych wydarzeniach tzw. „czarnego czwartku”, kiedy to nazistowscy okupanci w ramach niszczenia polskich elit społecznych i kulturalnych dokonywali publicznych egzekucji, a ciała pomordowanych zakopywali w lesie w Borku. 

By uczcić pamięć ofiar II wojny światowej uczniowie zapalili symboliczny znicz oraz pomodlili się słowami modlitwy różańcowej. Celem tej lekcji historii było zapoznanie młodzieży z miejscami pamięci narodowej w naszej najbliższej okolicy i pielęgnowanie pamięci o ofiarach wojennego terroru.

Materiał SP Sampława