Podpisanie umowy na realizację zadania Centrum Aktywności Społecznej na Zamku w Lubawie

Opublikowano:

W miniony piątek w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta doszło do podpisania  umowy między firmą KAMARO sp.z.o.o z Gdańska a przedstawicielami władz miasta na realizację zadania pt. "Rewitalizacja centrum - utworzenie Centrum Aktywności Społecznej na Zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie".

W imieniu  inwestora podpisu dokonał właściciel firmy Tomasz Tomanik, a w imieniu samorządu lubawskiego burmistrz - Maciej RadtkeHonorata Muszyńska - skarbnik.
Koszt inwestycji to ponad 20 mln, z czego 13 mln to dofinansowanie.
Mamy za sobą podobne inwestycje o podobnej skali trudności, miedzy innymi w Malborku. Prace  rozpoczniemy we wrześniu. Jest to bardzo ambitny i ciekawy projekt, więc postanowiliśmy jako firma z Trójmiasta podjąć się realizacji tego zadania - mówi  Tomasz Tomasik właściciel firmy.

Zgodnie z zaleceniami Głównej Komisji Konserwatorskiej  budynek stanie na „palach”, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w substancję zabytkową. Jego wysokość i dwukondygnacyjna forma została zalecona przez konserwatorów. Strop budynku został zaprojektowany w ten sposób, by można na nim nadbudować przynajmniej jeszcze jedno piętro.

Na terenie byłego zamku powstanie obiekt, który będzie wykorzystany m.in. dla potrzeb  przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Tam odbywać się będą zajęcia dla ludzi, którzy zakończyli pracę zawodową m.in. dla uczestników Uniwersytetu III Wieku, powstanie Świetlica Środowiskowa, miejsce dla Bractwa Rycerskiego oraz stowarzyszeń promujących miasto, np. związanych z Mikołajem Kopernikiem. W centrum znajdzie się Punkt Informacji Turystycznej.

Obiekt będzie dostępny dla wszystkich, którzy będą chcieli go zwiedzić. Dla podniesienia atrakcyjności turystycznej organizowane będą wystawy, np. zabytków ruchomych, wydobytych podczas rewitalizacji. Koniec prac zaplanowano na 29 maja 2020 roku. (mz)