Spotkanie Amazonek w Lubawie

Opublikowano:

Stowarzyszenie Iławski Klub „Amazonki” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Lubawie zaprosili mieszkańców Lubawy i okolic na spotkanie pod hasłem „Razem z nadzieją na kolejny dzień rok…”. Spotkanie odbyło się w sobotę, 30. września o godz. 10:00 w MOK w Lubawie. Gośćmi tego spotkania byli: dr Grażyna Licznerska - chirurg onkolog z 40 letnią praktyką, Ewa Górko specjalista z zakresu promocji zdrowia oraz sekretarz Urzędu Miasta w Lubawie Katarzyna Żuchowska.

Na wstępie wszystkich powitały Panie Adela Kowalska prezes stowarzyszenia oraz członek Zarządu, mieszkanka Lubawy - Ewa Grubalska.

„Pomagając innym – pomagasz sobie” to nasze motto, które towarzyszy nam od chwili powołania stowarzyszenia z inicjatywy nieżyjącej kol. Urszuli Rzezińskiej. Cechuje nas wrażliwość na potrzeby innych, empatia, bezinteresowność, otwartość na drugiego człowieka.

Działalność swoją opieramy na pracy społecznej ogółu członków, a w szczególności ochotniczek. Docieramy w szpitalach do kobiet po operacji raka piersi i udzielamy im wsparcia psychicznego oraz niezbędnych informacji wykorzystując własne doświadczenia... - mówi prezes stowarzyszenia.

Staramy się podnieść świadomość społeczeństwa na temat raka piersi, podnieść świadomość społeczeństwa na ten temat, zapoznajemy społeczność lokalną ze znaczenia wczesnego wykrywania, leczenia i rehabilitacji. Popularyzujemy wiedzę o raku piersi. Podejmujemy szerokie działania edukacyjno-profilaktyczne mając na celu zmniejszenie śmiertelności z powodu raka piersi, współorganizujemy kampanie społeczne dotyczące walki z rakiem piersi. Dowodem jest to, że jesteśmy dziś z Państwem - zakończyła pani prezes.

Stowarzyszenie Iławski Klub „Amazonki” istnieje XX lat i skupia w swoich szeregach około 40 członków. Panie społecznie pełnią dyżury w siedzibie stowarzyszenia w Iławie przy ul.Chełmińskiej 1 w każdy piątek w godz. 10.00-12.00 w poradni specjalistycznej przy szpitalu powiatowym.

Zaproszeni goście mieli możliwość nauczyć się samobadania piersi na fantomach silikonowych oraz uzyskać informacje o działalności Stowarzyszenia IKA. Między wykładami czas umilały występy solistek studia wokalnego z Lubawy oraz zespól InteGracja z Iławy.

Bardzo dużo pytań skierowanych było do Pani doktor Licznerskiej, której rodzice pochodzili z Lubawy i często jako dziecko bywała w naszym mieście.  

Ciekawa inicjatywa skierowana do kobiet z Lubawy i okolic. Szkoda tylko, że na sali było bardzo mało osób zainteresowanych tą tematyką. Szkoda także, że zabrakło przedstawicieli lubawskiej służby zdrowia. 

(mz)