Lubawa S.A. rozpoczyna budowę Centrum B+R

Opublikowano:

Spółka Lubawa S.A. rozpoczęła budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego. Projekt jest współfinansowany ze środków NCBiR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wniosek otrzymał maksymalną liczbę punktów, stając się tym samym najwyżej ocenionym projektem w konkursach NCBiR. 

26 września 2017 roku, miał miejsce pierwszy oficjalny krok do realizacji tej inwestycji, jakim było wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek, w którym mieścić się będzie Centrum. Całkowity koszt realizacji projektu opiewa na kwotę 14 milionów złotych. Dofinansowanie w ramach POIR wyniesie 4,6 mln złotych. Nowe Centrum powstanie w miejscowości Lubawa na działce będącej własnością Spółki.

„Chcielibyśmy aby polscy żołnierze, policjanci i strażacy korzystali z najnowszych rozwiązań zapewniających im bezpieczeństwo w każdych warunkach, podczas każdego zadania jakiem przyjdzie im sprostać. Inwestycja, którą dziś uroczyście rozpoczynamy to krok spółki Lubawa S.A. do spełnienia tego życzenia. Uruchomienie Centrum B+R ułatwi nam udoskonalanie naszych produktów oraz opracowywanie nowych materiałów, technologii czy innowacyjnych rozwiązań a w konsekwencji zupełnie nowych, doskonalszych produktów.” powiedział Marcin Kubica, Prezes Zarządu Lubawa S.A.

Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie wyodrębnioną jednostką organizacyjną w Grupie Lubawa. Uruchomienie Centrum stanowić będzie znaczne zwiększenie możliwości badawczych spółki w zakresie wypracowania nowych, innowacyjnych produktów i technologii. Nawet będąc liderem w swojej branży, Grupa Lubawa, stawia na podniesienie konkurencyjności Spółki na rynku globalnym aby polskie produkty, polskie technologie i polska nauka stały na coraz wyższym poziomie. 

Do najważniejszych rezultatów projektu, które Spółka zamierza osiągnąć w wyniku utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego w miejscowości Lubawa należy zaliczyć przede wszystkich prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych w zakresie opracowania:

układów elastomerowo/polimerowo-ceramicznych w zastosowaniach do ochrony indywidualnej i ochrony pojazdów/obiektów;
systemu powstrzymywania spadania w środowisku zagrożonym wybuchem;
lekkiej osłony przeciwwybuchowej, 

które następnie jako produkty Spółka wdroży do sprzedaży.

Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie realizowało także szereg projektów badawczo- rozwojowych, do których należy zaliczyć:

konstrukcje tkaninowo-elastomerowe w zastosowaniach do środków ochrony indywidualnej i zbiorowej przed bronią masowego rażenia, przemysłowymi środkami toksycznymi;

samouszczelniające zbiorniki paliwowe oraz technologia wykonania form do produkcji zbiorników  paliwowych;

materiały wielowarstwowe elastomerowo-polimerowe;

materiały samoodkażające i biobójcze;

wysokowytrzymałe kompozyty aramidowo-elastomerowe oraz lekkie wysokowytrzymałe mechanicznie konstrukcje tkaninowo-elastomerowe CSM/CR, NBR/PVC/CR;

metodyka tworzenia brył makiet pneumatycznych w odniesieniu do właściwych rodzajów pozoracji.

Jedną z najbardziej zaawansowanych części Centrum B+R będzie Laboratorium Balistyczne, pierwsze tak kompleksowo wyposażone w Europie Środkowej. Ponadto, Lubawa zamierza zakupić urządzenia laboratoryjne do badania cech fizyko-mechanicznych surowców i produktów, a także urządzeń laboratoryjnych do badania wytrzymałości statycznych i dynamicznych wyrobów.

Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego opiera się na dotychczasowej współpracy z wybranymi przedsiębiorstwami (w tym z sektora MŚP) oraz jednostkami badawczymi takimi jak Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii w Warszawie czy Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników Oddział Elastomerów i Technologii Gumy w Piastowie. Ta współpraca będzie dalej realizowana i rozwijana. Co więcej, przed spółką otwierają się nowe możliwości aktywnego udziału w tworzonym właśnie europejskim planie wzmocnienia obronności, EDAP (European Defence Action Plan), w ramach którego będzie możliwe pozyskanie dofinansowania prac B+R. Lubawa S.A. ma więc szansę znacznie rozszerzyć możliwości współpracy z podmiotami zagranicznymi a w konsekwencji również potencjał eksportowy. 

Materiał prasowy

foto mz
materiał filmowy: mz  
także dzięki uprzejmości Migawka Foto & Video