Oddali krew dla potrzebujących i zarejestrowali się w bazie DKMS-u. Akcja "Leśna kropla krwi" miała swoje miejsce przy siedzibie Nadleśnictwa Iława

Opublikowano:

Leśnicy, policjanci, pracownicy cywilni z iławskiej komendy, strażacy, funkcjonariusze zakładu karnego a także wiele osób chętnych włączyło się do akcji honorowego krwiodawstwa i zarejestrowało w bazie danych DKMS-u. Oddana krew, która jest najcenniejszym i niezastąpionym lekiem trafi do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Takie akcje mają na celu popularyzowanie honorowego krwiodawstwa i oddawania szpiku kostnego.

W czwartek (25.05.2023 r.)  w Nadleśnictwie Iława została  przeprowadzona akcja honorowego  krwiodawstwa pod hasłem „Leśna kropla krwi” połączoną z rejestracją do Międzynarodowego  Centrum Dawców Szpiku Kostnego.  Bo wszyscy wiemy, że krew, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych. Natomiast szpik kostny jest potrzebny, aby ratować chorych na nowotwory krwi. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego dawcy. Tylko 25% osób zakwalifikowanych do przeszczepienia znajdzie pomoc w swojej rodzinie, 75% pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na pomoc dawcy niespokrewnionego.

W akcję oprócz służb mundurowych i osób chętnych włączyli się również przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej  w tym Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomasz Ostrowski a także  iławscy  samorządowcy  wraz ze swoimi pracownikami: Starosta Powiatu Iławskiego - Bartosz Bielawski, Wójt Gminy Iława  -Krzysztof Harmaciński, Burmistrz Miasta Iławy - Dawid Kopaczewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie  -Michał Młotek jak również sąsiednie nadleśnictwa z Susza, Korpeli, Starych Jabłonek, Młynar, Spychowa, Lidzbarka, Olsztyna w tym Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - Adam Roczniak, Dyrektor Zakładu Produkcyjno Usługowo Handlowego  Lasów Państwowych w Olsztynie -  Robert Kujawiak. Warto dodać, że do iławskiego nadleśnictwa przybyło również  8  pracowników firmy Ikea, którzy działają w klubie HDK – Szwed z Lubawy, aby wspomóc akcje w tym Adam Jagucki -Prezes klubu.

Służby, które na co dzień pracując na miejscu zdarzeń, w wyniku których poszkodowani potrzebują do życia ten cenny środek leczniczy, rozumieją potrzebę honorowego krwiodawstwa i dlatego też chętnie włączyli się do akcji. Widzą także jak ważna jest rejestracja do bazy danych  DKMS-u. Bo im większa baza dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny dawca.

Krew zebrana  trafiła do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie ponieważ przez cały rok jest duże zapotrzebowanie na ten najcenniejszy i niezastąpiony lek. Tym razem zarejestrowały się 44 osoby, z czego 37 oddało krew przekazując w ten sposób prawie 17 litrów  tego najcenniejszego leku. Natomiast  do Międzynarodowego Centrum Dawców Szpiku Kostnego zarejestrowało się kolejnych 20 chętnych.

źródło: KPP Iława  foto KPP Iława, PSP Iława  i nadesłane