Raczek gm.Lubawa – Nowa kładka na Drwęcy

Opublikowano:

Żołnierze 3 Batalionu Drogowo-Mostowego z Chełmna wyremontowali przeprawę mostową w Raczku w gminie Lubawa. Drewniana kładka na rzece Drwęcy ponownie umożliwia mieszkańcom i turystom bezpieczne przejście na drugą stronę rzeki.

Procedura przygotowawcza do wykonania przez wojsko remontu kładki w Raczku rozpoczęła się już w 2020 roku. Wójt Gminy Lubawa wystąpił, m.in. do Generalnego Dowództwa Sił Zbrojnych o wydanie zgody na przeprowadzenie prac. Do realizacji zadania wytypowany został 3. Batalion Drogowo-Mostowy z Chełmna a termin remontu ustalono na rok 2021.

We wrześniu powstała przeprawa o długości 24 metrów bieżących i szerokości 2 metrów. Kładka wykonana została w ramach ćwiczeń, w technologii montażu elementów z konstrukcji drewnianej. Do jej budowy użyto przede wszystkim modrzewia pochodzącego z tartaku w Rodzonem.

Drewno modrzewiowe jest bardzo wytrzymałe i trwałe, dlatego też jest ono pierwszorzędnym drewnem budulcowym. Całość zadania realizowało 13 żołnierzy z Jednostki Wojskowej nr 3136 z siedzibą w Chełmnie przy użyciu sprzętu należącego do wojska. Dzięki realizacji takich prac żołnierze uczą się i nabierają doświadczenia.

Kładka powstała w miejscu poprzedniej przeprawy, która w ramach remontu została całkowicie zdemontowana. Inwestycję realizowała Gmina Lubawa. Gmina pokryła koszty zakupu drewna, noclegów i wyżywienia żołnierzy.

UG Lubawa