50 lat kapłaństwa ojca Joachima Dembickiego OSPPE

Opublikowano:

9 lipca w kościele Farnym w Lubawie podczas mszy św o godz. 10.00 została odprawiona msza się dziękczynna za 50 lat kapłaństwa ojca Joachima Dembickiego z zakonu ojców paulinów. Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. Mieczysław Rozmarynowicz. W uroczystości brali udział najbliżsi, koledzy, rodzina i przyjaciele.

Kapłan pochodzący z Lubawy urodził się w 1939 roku. Ojciec Joachim święcenia kapłańskie przyjął w 1967. Od 1970 r. posługiwał w polonijnym sanktuarium maryjnym w Doylestown, zwanym amerykańską Częstochową, a od 1974 roku etatowo pełnił służbę kapelana w armii USA.

Brał udział w operacji "Pustynna Burza". Jest na emeryturze - pułkownikiem w stanie spoczynku. Był w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Korei Południowej, w Niemczech, Egipcie, w Arabii Saudyjskiej, Iraku, Kuwejcie, Australii a obecnie przebywa na emeryturze w Rzymie.

Jest autorem książki „Służyć to dzielić się nadzieją” w której opisuje swoje przeżycia jako pułkownik amerykańskiej armii, a szczególnie jako kapelan, który wspólnie z żołnierzami przeżywał wojnę, dawał poczucie bezpieczeństwa i wspierał w trudnych sytuacjach.

Na obrazku pamiątkowym z okazji 50 lecia kapłaństwa Ojciec Joachim napisał:

Boże i Ojcze mój, przez pięćdziesiąt lat dałeś mi łaskę kapłaństwa, bez żadnej mojej zasługi. Przez całe moje życie chroniłeś mnie Swoim Miłosierdziem.

Wszystkie lata były pełne radości i prób, sukcesów i pomyłek, smutków i szczęścia. Wszystko było łaską. Dziś całym sobą wielbię Ciebie śpiewając Magnificat.

W dzisiejszej uroczystości brały udział osoby, które pamiętają tą prymicję i uczestniczyły w niej. Także ja, jako ministrant byłem uczestnikiem prymicyjnej mszy świętej ojca Joachima Dembickiego w roku 1967. Życzymy ojcu wiele łask Bożych i zdrowia na dalsze lata. 

Marian Żuchowski