I wojewódzka pielgrzymka strażaków do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Opublikowano:

W piątek 12 maja 2017, druhowie z Gminy Lubawa wzięli udział w I pielgrzymce  strażaków z województwa warmińsko-mazurskiego do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Pielgrzymka zorganizowana była w związku z rocznicą 140 lat od objawień. 

Gminę Lubawa reprezentowało 40 druhów i druhen z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, a także ks. dziekan Marcin Staniszewski, będący od czerwca 2016 r. również kapelanem strażaków Gminy Lubawa. W trakcie podróży do ziemi gietrzwałdzkiej przybliżył on strażakom historię tego miejsca. 

W Gietrzwałdzie pojawiły się 42 poczty sztandarowe, w tym 3 poczty z Gminy Lubawa, gminny poczet sztandarowy, poczet sztandarowy OSP Złotowo oraz OSP Byszwałd.  Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 14.00 uroczystym przemarszem od stadionu leśnego do bazyliki. Po dotarciu na miejsce rozpoczęła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. 

Podczas mszy wspólnie modlono się o zdrowie strażaków i o bezpieczne powroty z akcji. Metropolita kilkukrotnie podkreślał w homilii jak ważna jest rola strażaków i jak trudna jest to służba, wymagająca pełnego zaangażowania i oddania dla dobra drugiego człowieka. W trakcie mszy modlono się również za strażaków, którzy zgineli podczas akcji ratowniczych. 

Była to pierwsza pielgrzymka strażaków do ziemi gietrzwałdzkiej, ale jak zapewnił Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie st. bryg. Mirosław Hołubowicz, nie ostatnia. 

Po mszy zaproszono wszystkich strażaków na  występ orkiestry dętej OSP w Płośnicy oraz na poczęstunek. Spotkanie było wielkim świętem strażaków z całego województwa warmińsko-mazurskiego.

W  uroczystości  brali  udział również druhowie z OSP Lubawa wraz z pocztem sztandarowym.

Materiał ZGOSP RP Lubawa  
foto także OSP Lubawa