Legenda o objawieniach Matki Bożej w Lipach

Opublikowano:

29 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie odbyło się przedstawienie ukazujące legendę o objawieniach Matki Bożej w Lipach. Według starych podań, w XIII wieku, gdy pruski nobil Surwabuno, za namową biskupa Chrystiana przyjął chrzest z rąk papieża Innocentego III, ludność Ziemi Lubawskiej nadal oddawała cześć pruskim bożkom, gromadząc się w świętym gaju w Lipach.

Wtedy to na świętym dla Prusów drzewie ukazała się jasność, a w niej figurka Matki Bożej. Miejscowa Ludność zaniosła ją do wybudowanego już w Lubawie kościoła. Jednak figurka w niewyjaśniony sposób zniknęła i ukazała się ponownie w Lipach. Sytuacja powtórzyła się trzykrotnie.

Mieszkańcy zrozumieli, że Maryja upodobała sobie Lipy. Wówczas z Lubawy wyszła uroczysta procesja, w której uczestniczyli mieszkańcy miasta na czele z biskupem Chrystianem i księciem Surwabuno. Biskup wygłosił kazanie, a następnie dobył siekiery i symbolicznie uderzył drzewo, przy którym Prusowie wciąż składali ofiary bożkom natury. Następnie ludność przystąpiła do cięcia. Wiekowa Lipa runęła na ziemię.

Odtąd figurka przechowywana jest w kościele w Lubawie jednak raz do roku na początku lipca przenosi się ją w uroczystej procesji do Lip.
Przedstawienie oprócz ukazania legendy, przybliżyło treść starych lubawskich pieśni, oddających cześć Matce Bożej Lipskiej. Nie zabrakło również pięknego wykonania współczesnych piosenek maryjnych.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas V i VI pod opieką pana Łukasza Szauera. Inscenizacja została zorganizowana w ramach obchodów 800-lecia chrztu Ziemi Lubawskiej. (elubawa)  

foto mz