X zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. Piotr Żuchowski Honorowym Obywatelem Miasta Lubawy

Opublikowano:

27 sierpnia 2015r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta Lubawa odbyła się X zwyczajna sesja Rady Miasta Lubawa. Podczas sesji obecnych było 15 radnych. 

W sprawozdaniu z działalności Burmistrza Miasta w okresie między sesjami burmistrz poinformował między innymi o powołaniu na stanowisko Dyrektora Przedszkola Miejskiego w Lubawie Pani Magdaleny Pankowskiej - Radnej Rady Miasta Lubawa. (uzasadnienie decyzji w sprawozdaniu między sesjami w materiale filmowym od 15.57, w tym okręgu wyborczym odbędą się ponownie wybory).

Podjęto uchwały w sprawach: zmiany w Statucie Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubawie, udzielono pomocy finansowej w formie dotacji celowej Samorządowi Województwa Warmińsko – Mazurskiego z przeznaczeniem na pokrycie części kosztów konserwacji rzeki Elszka w Lubawie. W  tym punkcie radni zwrócili uwagę o  bardzo złym stanie, śmieciach i zanieczyszczeniach wokół rzeczki.
Podjęto uchwały także dotyczące zmiany regulaminu targowisk miejskich w Lubawie, zmian w Statucie Miasta Lubawa, zmiany Uchwały Rady Miasta Lubawa z dnia 05 grudnia 2014r. w sprawie zasad przyznawania i wysokości diet i zwrotu kosztów podróży służbowych na obszarze kraju, zmiany w budżecie miasta Lubawa na 2015 rok.

Na zakończenie sesji zaplanowana została szczególna uchwała, którą radni przyjęli przez aklamację. Na salę obrad przybył Piotr  Żuchowski, któremu radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lubawy. Piotr Żuchowski jest aktualnie  Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównym Konserwatorem Zabytków. Pełni funkcję Przewodniczącego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
- Dzięki Pana  wsparciu lubawski samorząd poprzedniej, jak i obecnej kadencji, zrealizował szereg przedsięwzięć, które znacząco wpłynęły na poprawę dostępu do dóbr kultury dla mieszkańców, poprawiły stan zachowania obiektów historycznych, w tym sakralnych, otworzyły nowe możliwości korzystania z kulturalnych zasobów lokalnych, a także wpłynęły na wizerunek miasta. - uzasadniał decyzję rady Przewodniczący Rady Miasta Jan Sarnowski.

W dalszej części uzasadnienia podkreślił wkład włożony w rewitalizację murów po byłym zamku biskupów chełmińskich, cyfryzację kina „Pokój” bez której nastąpiłaby likwidacja placówki, rozbudowę i remont Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teofila Ruczyńskiego. całość uzasadnienia Rady Miasta w materiale filmowym.

Radni docenili także wkład Pana Piotra Żuchowskiego w proces rewaloryzacji kościołów i obiektów sakralnych: Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a’ Paulo, kościoła św. Barbary, wikariatki w parafii N.N.M.P i Św. Anny, wymiany poszycia dachowego w Sanktuarium w Lipach, remontu w zespole poklasztornym Bernardynów w parafii św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła, dofinansowaniu do  remontu wieży kościoła św. Jana.

Minister podziękował radnym  za wyróżnienie i nie krył  swojego wzruszenia.

Piotr Żuchowski od 1989 roku jest piątym Honorowym Obywatelem  Miasta Lubawy. Najwyższe wyróżnienie nadawane przez samorząd otrzymali: ks. Andrzej Wojciech Suski, Ingvar Kamprad, Włodzimierz Arski oraz Jerzy Szews. (mz)

Komentarze

Myślący

Właśnie w tym problem że ktoś ewidentnie musi wiedzieć jaką dać kwotę aby była najniższa. Czy może więc znać pozostałe oferty?  Czytaj ze zrozumieniem.

(2015-09-23 23:13:17)
Do Marków bez "marków"

Żałosne są te wpisy. Budżet jest jawny i taki musi być, każdy o tym wie i są w nim wpisane kwoty na wszystkie inwestycje. Każdy korzystając z neta może się o tym przekonać. Przetarg polega na tym, że wszyscy znają kwotę a nikt nie wie, kto złoży najniższą. Odkrycie malkontentów na miarę Kopernika he he....

(2015-09-23 20:50:54)
Marek

Marek wystarczy zadzwonić  w odpowiednie miejsce żeby podali jaką kwotę mają przeznaczone na to zadanie i już wiadomo jaką ofertę składać. 

(2015-09-23 18:42:43)
Marek

Patologia lubawska zaczyna dosięgać zenitu. Zaglądam na lubawa.pl i oczom nie wierzę. Otwarcie ofert na remont MOK. Oferty złożyło sporo firm ale najniższą jak zwykle jedyna właściwa. Pytam więc czy jej właściciel ma zdolność jasnowidzenia że za każdym razem wie jaką kwotę zaproponować?

(2015-09-23 12:13:44)
Antyminister

Minister jest kompletnie nieprzygotowany do pełnienia ważnych funkcji. Teraz moim zdaniem powinien zapłacić wszystkie koszty np. za pilnowanie terenu. Albo jego partia.

(2015-09-12 13:19:08)
Dla tych którzy czytają n

Dla tych którzy czytają nie tylko jedyny słuszny GŁOS  http://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/3005-starostwo-zapowiada-apelacje-w-sprawie-odszkodowania-dla-boleslawa-zawadzkiego

(2015-09-11 22:38:59)
Degustator szczawiu

Akieta anonimowa . Czytaliście to? Kto tak rozumuje?


"...przygotowaliśmy ANONIMOWĄ Ankietę. Ankieta ma na celu ocenę zapotrzebowania na usługi opiekuńcze nad dziećmi do lat 3. Ankietę można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta (Ankieta- wersja doc) i (Ankieta -wersja pdf) wypełnioną przesłać na adres sooc@lubawa.pl lub złożyć w Urzędzie Miasta (pokój nr 7)."


Jak można napisać, że anonimowa ankieta, jak trzeba wysłać swoim mailem albo dostarczyć do pokoju Swata. Ku**a to są debilne działania pozorne. Czy oni wszytskich mają za idiotów? Kto to wymyślił? Czy nie mogą barany postawić np skrzynek w szkołach, przedszkolach? To jak z referendum, debilne pytania, debilne zasady i sprawa załatwiona. Czy my mieszkamy w Lubawie czy w Tworkach?

(2015-09-10 23:24:19)
Janek

Bo to pociąg do władzy jest! Minister marzy o sejmie a burmistrz o lubawskim powiecie.

(2015-09-10 14:05:55)
PSL

Czego się nie robi dla sławy i przedwyborczego rozgłosu. Niezły numer wywinął honorowy obywatel burmistrza skoro nawet starszy kolega z partii go krytykuje.

(2015-09-10 11:47:03)
Ale jaja
(2015-09-09 16:49:13)
Mieszkaniec

to co dzieje się w tym mieście, te metody działania władzy, to nie może potrwać już długo bo ludzie swój rozum mają

(2015-09-03 10:57:15)
Tak być nie może!

Władza naszego miasta wciąż myśli że może nam mydlic oczy swoim GŁOSEM lub tego typu zagrywkami. Panie burmistrzu my lubawianie to ludzie myślący i dobrze widzący to co tu stworzono 

(2015-09-02 21:24:00)
Ja

Dzieje się oj dzieje i to nie tylko w Lubawie. Wystarczy włączyć telewizor - oskarżany  o przekroczenie uprawnień, wymuszenie działań innych służb i organów publicznych w celu usunięcia nieistniejącego zagrożenia, stworzenie potencjalnego zagrożenia... A wszystko to w imię nadchodzqcych wyborów i zaistnienia w mediach - oto ostatnie zasługi honorowego obywatela naszego burmistrza i rady, bo nie calego miasta! My nie daliśmy mu tytułu!

(2015-09-02 10:10:31)
Ktoś

Wy się ludzie cieszcie, że dzięki temu panu coś się w Lubawie dzieje, a nie tylko narzekacie, a co niektórzy to się powinni wstydzić.

(2015-09-01 17:29:43)
Do Zaniepokojonej

moja droga damo wsparcie finansowe pochodzilo ze środków ministerstwa kultury, które nie jest własnością tego Pana tylko naszego Państwa. A to co opisane powyżej ktos slusznie nazwał polityczną korupcją. Wstyd

(2015-09-01 13:16:38)
Chonorowy ściemiacz

Wstyd i hańba dla miasta - metody działania ministra oceni prokuratura - panie burmistrzu wstydz sie pan ... http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/fundacja-thesaurus-donosi-na-generalnego-konserwatora-zabytkow,573082.html  

(2015-09-01 13:09:20)
Ojej

"to co zrobiono w Lubawie to pestka w porównaniu z mistyfikacją na skalę krajową, a nawet międzynarodową - sensacja przedwyborcza okaże się wielką klapą, a profesjonalizm ministra sięgnął dna"  http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/generalny-konserwator-zabytkow-nie-bedzie-mowil-o-zlotym-pociagu,573298.html

(2015-09-01 11:39:25)
Zaniepokojona

Jednak to prawda, że ludzie potrafią tylko narzekać... Nie liczy się to, że Pan Żuchowski tyle pomógł naszej Lubawie... że dzięki jego wsparciu mamy wyremontowane mury zamku, cyfryzację Kina, odrestaurowane kościoły, wyremontowaną bibliotekę... Polak tylko potrafi dopatrywać się we wszystkim złej strony medalu i ma na wszystko z góry wyrobioną negatywną opinię... zamiast doceniać co się dobrego wokół niego dzieje. Moim zdaniem zasłużył w 100% na tytuł Obywatela Miasta Lubawy. 

(2015-09-01 11:11:27)
Wyborca

Radni wykazali sie wreszcie niebywałą aktywnością - wstali porczas głosowania na Ministra. Brawo brawo!!! Tak trzymać!

(2015-09-01 09:00:42)
Cień

To tzw. polityczna korupcja - ja wam pomoge przepchnac wnioski o pieniadze na zabytki, wy mi dacie honory i glosy na posła. Oby glosow bylo tyle ilu radnych w woskowej radzie.

(2015-08-31 14:33:46)
Małolat

Aleście Wy są odklejeni!


Spadacie? I, tak trzeba!


Jesteście... właśnie tam


gdzie słońce nie dochodzi.


 

(2015-08-31 13:36:06)
Obcy

Świetnie odegrany spektakl pt. promujmu ilawiaka jako lubwwiaka. Nie damy sie iuz nabrac drogi burmistrzu na twoje sztuczki, a te "górnolotne" lizanie d... na facebooku to juz gruba przesada

(2015-08-31 08:59:40)
Ja

Mam wrażenie, ze mieszkam w prywatnym mieście. Układy, układziki....i smieją się z nas czytając wpisy. Ale to my, mieszkańcy Lubawy wybraliśmy tę władzę. Ale też....nic nie trwa wiecznie 

(2015-08-29 13:24:59)
Lubawiak z Wrocławia

Od kilku lat obserwuję sytuację jaka panuje w moim rodzinnym mieście i pokusiłem się o taką analizę: Ze środków unijnych, ministerstwa kultury ale przede wszystkim podatków wpływających do miasta od mieszkańców realizowane są inwestycje dzięki którym Lubawa staje się na pewno coraz bardziej atrakcyjna (to dobrze!). Duże zakłady produkcyjne z Ikeą na czele dodatkowo sprawiają, że Lubawa jest magnesem dla szukających pracy i mieszkania (super!). Niepokojące jest jednak to, że na tej atrakcyjności korzysta najbardziej jeden przedsiębiorca, który kompletnie zmonopolizował budownictwo wielorodzinne, ogrzewa miasto i wykonuje większość inwestycji (na pewno te największe i najbardziej dochodowe). Pojawia się pytanie czy nie jest to niebezpieczne dla lubawian? Przecież nie jest wykluczone że ów przedsiębiorca nagle np. zażyczy sobie dużo większą opłatę za czynsz, czy ogrzewanie. Bloki, mimo wysokich w porównaniu z innymi okolicznymi miastami cen mieszkań, wykonywane są w standardzie przypominającym te z zamierzchłych czasów. Budowane w pośpiechu, równie szybko niszczeją (m. in. pękają ściany a to już problem nowych właścicieli nie developera!). Jaka w tym rola burmistrza miasta? Powinien np. planując zagospodarowanie przestrzenne miasta zadbać o to aby uniknąć sytuacji, w której wszystkie tereny przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne w mieście należą do jednego właściciela. Taka sytuaja to blokada dla innych przedsiębiorców i możliwość swobodnego dyktowania cen (brak konkurencji!). Staram się bywać często w Lubawie, rozmawiam ze znajomymi i mam nadzieję, że to co czasem słyszy się "na mieście" to tylko domysły. Lubawianie mają jednak prawo czuć się zaniepokojeni. Pozdrawiam  

(2015-08-29 11:36:04)
Lubawiak

A moze panu Piotrowi Żuchowskiemu jak kadencja wiceministra sie skonczy burmistrz dobrodziej tez jakas ciepla posadke załatwi

(2015-08-29 09:36:27)
Ktoś

Dajcie tej kobiecie się wykazać najpierw zanim ją skrytykujecie za to tylko że działa w organizacji kościelnej. Poprzednia dyrektor niby tak się znała na  edukacji najmłodszych ? Oj, chyba mocno byście się zdziwili gdybyście musieli za jej kadencji tam pracować. 

(2015-08-28 22:53:41)
Gosia

Czepiacie się ludzie,może sobie Madzia poradzi

(2015-08-28 22:14:30)
OBYWATEL RP? ZSRR? :(

To co za czyna sie robic w lubawie to wstyt i haniba. Osobiscie nic nie mam do panna Ministra. Ale widze ze tata edek nie nauczyl [************************].Żal mi naszej pseudo władzy :((   Wstyt mi za nich. Ave lubawska Rosja ;(((

(2015-08-28 22:07:53)
Mieszkanka Lubawy

Nowa p.dyrektor będzie organizować z dziećmi pielgrzymki do Lip, bo to najbardziej potrafi.Jest jednak różnica pomiędzy liceum a przedszkolem.

(2015-08-28 21:40:42)
Lepsza strona medalu

Mamy zcyfryzowane kino, rozbudowaną bibliotekę oraz zrewitalizowane mury i wyremontowane kościoły. Czym wobec tego wszystkiego jest tytuł?

(2015-08-28 21:25:02)
Lubawiak

Pograzasz sie burmistrzu a my cie obserwujemy wielki lubawski brat patrzy

(2015-08-28 19:30:18)
Mama

PANIE Z PRZEDSZKOLA PRACUJĄ BARDZO EFEKTYWNIE I NIE ROZUMIEM DLACZEGO PAN BURMISTRZ W OSTATNIEJ WYPOWIEDZI TO LEKCEWAŻY. Z TEGO CO WIEM TO ODBYWAJĄ RÓŻNEGO RODZAJU SZKOLENIA I WARSZTATY PODNOSZĄC TYM SWOJE KWALIFIKACJE I EFEKTYWNOŚĆ PRACY PLACÓWKI. A W OBECNEJ SYTUACJI JEST TO NIEWIDOCZNE.CIEKAWI MNIE TO JAK POSTĄPI NOWA PANI DYREKTOR GDY DO PRZEDSZKOLA PRZYJDZIE DZIECKO INNEJ WIARY ?O DOBROCI CZŁOWIEKA PRZEMAWIAJĄ JEGO CZYNY-BO POWIEDZIEĆ MOŻNA WSZYSTKO.

(2015-08-28 17:02:27)
Z boku

Kolesiostwo widać na każdym kroku, wstyd i hańba!

(2015-08-28 16:16:36)
Felix

Szopka wyborcza w nedznym wydaniu. Jak można grać najważniejszym odznaczeniem w miescie? Arogancja wladzy zaczyna dosiegac zenitu. Jeszcze skompromitowany dohtor od ziemi rolnej na pierwszym planie. Żenada. 

(2015-08-28 14:56:13)
Czytelnik

Na lubawa.wm.pl usuwane sa komentarze nieprzychylne lokalnej władzy.Domyslacie sie kto je usuwa? Cenzura - metoda rodem z PRL. Wstyd panie burmistrzu, wstyd nadredaktorze. Doigracie sie jeszcze

(2015-08-28 14:28:02)
Stonoga

Niebawe do Was wpadnę z taśmami i nagraniami Lubawskich władz i biznesmenów  :) oj będzie jazda :)

(2015-08-28 13:40:42)
Gosia

Chyba już czas aby odszedła od koryta każda osoba z tych o których tu mowa i które widać na nagraniach !!!

(2015-08-28 13:38:18)
TP....

Jedne wielkie bzdety ... tych którzy nic nie robia i nic nie zamierzaja zrobić dla dobra wszystkich

(2015-08-28 13:28:42)
MIESZKANKA LUBAWY

PANIE BURMISTRZU ODDAŁAM NA PANA SWÓJ GŁOS, ALE UZASADNIENIE TEJ DECYZJI MNIE NIE SATYSFAKCJONUJE. W ZWIAZKU Z TYM PROSZĘ O PONOWNE PUBLICZNE  UZASADNIENIE WYBORU. DLACZEGO NIE WYBIERA PAN DOŚWIADCZENIA TYLKO NIEZNANE I  ZERO PRAKTYKI Z DZIEĆMI ORAZ NA STANOWISKU KIEROWNICZYM.


MIESZKANKA I PANA WYBORCA

(2015-08-28 13:16:52)
Obywatel

DO  MAMY. A co ma związek wspólnota chrześcijańska i zarządzanie PRZEDSZKOLEM. To nie jest PRZEDSZKOLE  prywatne (katolickie) tylko publiczne !!!!!!

(2015-08-28 11:50:06)
Zbulwersowany

Na nagradzenie zielonego aparatczyka w okresie wyborczym honorowymi tytułami jest wola polityczna w naszym miescie , natomiast zabrakło jej kilka lat temu do nadania tego tytułu Papieżowi Janowin Pawłowi II. Nasi księża daja się wciągać w te rozgrywki. Dajmy czas Panu Bogu niech zrobi porządek z tą hipokryzją.

(2015-08-28 11:38:49)
Antypeeselowiec

Może należałoby przypomnieć ,że pan Żuchowski będąc jako radny PSL w koalicji rzadzącej w Powiecie brał udział w podejmowaniu decyzji o likwidacji szkoły specjalnej w Lubawie, decyzji w sprawie likwidacji szpitala lubawskiego.Czy były dyrektor a obecny radny Zawadzki tego nie pamięta?

(2015-08-28 11:32:11)
Obywatel

To ja już dziś wnioskuję o przeniesienie tego przedszkola w struktury parafialne, nie świeckie!

(2015-08-28 09:55:12)
Emeryt

możeby tak nagrodzić prezesa ZUS, że daje nam emerytury

(2015-08-28 09:50:17)
Mama

Pani Pankowska  jest członkiem wspólnoty neokatechumenalnej, której statutowym celem jest promowanie odnowy życia parafialnego, więc słowo Bóg jest właściwe. Cieszę się,że zamiast  Hallowen i innych pogańskich tradycji w przedszkolu będzie więcej o Bogu i religi.

(2015-08-28 09:43:15)
Ks.

Droga Pani była już Radna, prosze nie mieszać Boga w sprawy politycznych awansów do których za wszelka cenę Pani dąży.Najpierw chciała Pani opiekowac sie Zespołem Szkół, nie udalo sie wiec poszla Pani w łaskę swego prawdziwego pana.

(2015-08-28 08:46:27)
pisior

Panie [*********] wielki przewodniczący  RADY WOSKOWYCH FIGUR Z PODNIESIONĄ REKĄ !!! Jak kur... uchwaliłeś z radnymi  płatny parking na Rynku to parkuj tam panie swoją Toyotę jak idziesz na zakupy i kupuj ten bilecik za 1 zł !!! A nie mimo że pełno miejsc parkingowych wolnych to parkujesz pod sklepem miesnym pana M na starym targowsiku aby nie płacić złotówki za bilet. Wielki Brat patrzy i rejestruje Wasze wyskoki :) Oj oj !!! 

(2015-08-27 23:51:18)
Jan Paweł Lubawski

Żenada !!! Polityczna zagrywaka mająca na celu zrobienie reklamy przedwyborczej panu który wali kasę do każdego miasta przed wyborami. Dał bym mu Honorowego Obywatela Miasta gdy by tę kasę dał ze swojego konta.  Każdy cwaniak na stanowisku może walić kasę z państwego konta i nie widzę tu żadnego powodu aby robić z tego pana Honorowego Obywatela. Znowu klika wciska Lubawiakom kit , aby głupote zagłosowali na UKŁAD  który po cichutku ssie kasę z LUBAWSKIEJ LUDNOŚCI . Mydlą Wam oczy łazienkami , zameczkami  .... wszystko to realizuje jedna firma która wygrywa przetargi ponieważ tylko ona posiada wymagany wkład własny któy wymaga KRÓL aby przystąpić można było  do przetargu. Inne firmy odpadają !!!! Pytanie do króla !!! Dlaczego nie pozwalacie wejśc na Lubawę innej firmie , która chciał by  budować w Lubawie ładniejsze i tańsze mieszkania od obecnej wiodącej firmy ? Przeciez to nie ferr . Ograniczanie wolności ? Oj cos mi tu śmierdzi korupcją i wielkimi przekrętami !!! BÓG NIE RUCHLIWY ALE SPRAWIEDLIWY. Woził WILK razy kilka powieźli i WILKA !!!!

(2015-08-27 22:38:39)
Patronat

mecenat powinien zapisaś się do kukiza. pasują chłopaki do siebie. a co do dupy powinno pozostać milczeniem. bo do dupy może być sam mecenat jak i piszący. 

(2015-08-27 22:35:46)
Mecenat

murzyńskość, typowa murzyńskość, mentalność jak z komedii "Rewizor" = urzędnik niższy włazi w d... urzędnika wyższego stopniem. Breżniew też sobie przyznawał order Lenina...

(2015-08-27 21:16:43)