Historyczna kraina plemienia Galindów

Opublikowano:

W sobotę 12 września, w ramach kontraktu socjalnego II edycji projektu systemowego „Aktywna rodzina”, beneficjenci biorący udział w projekcie oraz ich otoczenie wyruszyli na autokarową wycieczkę w głąb Mazur.
Główną atrakcją wycieczki było zwiedzanie historycznej krainy plemienia Galindów żyjącego od V w. p.n.e. do XIII wieku na terenie dzisiejszych Mazur.
– O plemieniu Galindów pisali już rzymscy kronikarze m.in. Tacyt i Ptolemeusz – mówi Dariusz Ismer, koordynator. – Dzisiejsza osada Galindów położona jest na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany.
Obejmuje ona obszar około 20 ha w centrum Puszczy Piskiej na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. – Przez Galindię przebiegał Szlak Bursztynowy, którym przewożono na południe i zachód niezwykle cenny bursztyn – dodaje koordynator projektu.

Obecny wódz Yzeggus II wskrzesza i kontynuuje uniwersalne idee Galindów.
  Przed wjazdem do Galindi na uczestników wycieczki napadły postacie ubrane w skóry i uzbrojeni w włócznie i łuki.

– Wszyscy wysiedli z autokaru z przerażeniem – mówi Anna Majewska, opiekun wycieczki. – Zostaliśmy związani i zaprowadzeni do lasu. Po chwili wszyscy zorientowali się, że napad to tylko jedna z atrakcji czekająca na zwiedzających plemię Galindów.

Następnie wraz przewodnikiem uczestnicy wyjazdu zwiedzali teren wioski Galindów poznając obrzędy i tradycje plemienia Galindów żyjącego od V w. p.n.e. do XIII wieku.

 Kolejnym punktem wycieczki był Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.
– Można tam było podziwiać dzikie zwierzęta wśród, których były sarny, wilki, orły oraz osły – dodaje opiekun wycieczki. – Ostatnim punktem wyjazdu był spływ rzeką Krutynią.

Około godziny 19.30 uczestnicy wyjazdu wrócili do Lubawy.
 
Wycieczka odbyła się w ramach kontraktu socjalnego II edycji projektu systemowego pn. „Aktywna rodzina” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Materiał OPS