XIV sesja Rady Miasta Lubawa

Opublikowano:

28 marca odbyła się XIV sesja Rady Miasta Lubawa, podczas której została zaprezentowana kopia Biblii Gutenberga o czym informowaliśmy >>>tutaj. Biblia pozostanie w Lubawie do września i będzie można ją obejrzeć w Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Lubawie. Burmistrz Maciej Radtke chce podjąć działania w celu jej zakupu. Cena kopii to 40 000 zł.

W sprawozdaniu z działalności w okresie między sesjami burmistrz poinformował m. in. o rozstrzygnięciu przetargu na dokończenie rewitalizacji centrum - Starego Rynku Miasta Lubawa. Na przetarg wpłynęło 6 ofert na kwoty od 387.882,57 zł do 687.160,31 zł. Jedynym kryterium była cena. Wybrana została najtańsza oferta złożona przez Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów „DROMO” Sp. z o. o. w Ostródzie. Prace mają zostać ukończone do końca czerwca br. 

Sporą część swojego sprawozdania poświęcił burmistrz mieszkańcowi Lubawy, redaktorowi Przeglądu Lokalnego - Andrzejowi Kleinie. Pod nieobecność adresata swojej wypowiedzi, burmistrz powiedział m. in.:

„Panie Kleina, może pan pisać o burmistrzu co pan tylko chce i nie potrzebuje pan na to niczyjej zgody. Może pan pisać, że burmistrz jest gruby, łysy, zezowaty, domniemywać, że ma charakter gada, że chodzi w pomiętym garniturze, pisać brednie na temat miejskich inwestycji, roztaczać fatalistyczne wizje dotyczące miejskich finansów i dawać nieustanny upust własnej podejrzliwości...”

„…Może pan więc wszystko. Prawie, bo wytaczanie ciężkich armat w postaci publicznie stawianych zarzutów korupcji i łapówkarstwa przekracza granice krytyki dziennikarskiej, o moralnym wymiarze tejże nie wspomnę…”

„…Dokonał pan złej analizy informacji oraz dokumentów, które otrzymał pan między innymi z urzędu miasta. Prowadzenie działalności para lub stricte dziennikarskiej nie upoważnia pana do tego, aby publicznie pomawiać i oskarżać kogokolwiek o naruszanie lub złamanie prawa gdy nie ma się na to dowodów…”

„…Podnoszone przez pana zarzuty nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, są więc nielogiczne i niezborne i nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć jaki jest cel takiego postępowania…”

  - E-lubawa przewiduje rozmowę  z  Panem Andrzejem  Kleina  w tej sprawie.-

W trakcie sesji radni podjęli szereg uchwał m.in. w sprawie:

·         Przystąpienia do realizacji na terenie miasta Lubawa w 2012r. projektu systemowego pod nazwą: „Aktywność Twoją szansą na lepsze jutro”

·         Przyjęcia lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów uczęszczających do szkół dla których, organem prowadzącym jest Gmina Miejska Lubawa,

·         Ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Miejskiej Lubawa dla niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych, niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego na terenie miasta Lubawa oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania

·         Sprzedaży niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lubawie przy ul. Matejki,

·         Wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lubawie przy ul. Kupnera,

·         Zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Lubawa na lata 2012 – 2020,

·         Zmian w budżecie miasta na 2012 rok

Wśród podejmowanych uchwał znalazły się dwie skargi. Pierwsza (>>>do pobrania tutaj) została złożona przez Andrzeja Kleinę na nieobyczajne zachowanie burmistrza Macieja Radtke podczas ostatniej sesji.
Drugą skargę (>>>do pobrania tutaj) złożył Wojciech Cybulski na bezczynność burmistrza z powodu braku odpowiedzi na jego dwa pytania. Obydwie skargi zostały odrzucone przez Radę Miasta.

Na XIV seję zaproszeni zostali goście: Jan Szynaka oraz Edmund Standara.
W imieniu małżonka gratulacje od burmistrza przyjęła Pani Alina Szynaka. Burmistrz podkreślił znaczenie przedsiębiorstwa i marki "Szynaka- Meble" nie tylko w regionie, ale i w kraju. Na sesji został również zaprezentowany film z uroczystej gali, na której firma Państwa Szynaka otrzymała tytuł „Lidera Polskiego Biznesu".  Pani Alina Szynaka dziękując za wyróżnienie powiedziała między innymi:
„…Firma działa już od dwudziestu kilku lat i dziękuję bardzo za to, że nareszcie została zauważona jako firma, która troszeczkę rozsławia Lubawę nie tylko na naszym terenie, ale i na terenie całej Polski…”

Podziękowania otrzymał też były burmistrz miasta - Edmund Standara. Został wyróżniony za wkład w zdobycie przez miasto 4. miejsca wśród gmin miejskich w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST. Gratulacje byłemu burmistrzowi złożył także przewodniczący Bolesław Zawadzki, dziękując m. in.:
„…za tą całą przeszłość którą czynił dla Lubawy, my jesteśmy niejako kontynuatorami tego wszystkiego co się działo w przeszłości. Tak jak firmy, tak miasto ma swoją kontynuację….”
„…Tu pan Edmund Standara bardzo trwale zapisał się w działania miasta….”

Pod koniec sesji w punkcie poświęconym na zapytania i wolne wnioski, radna Magdalena Pankowska zwróciła się do burmistrza z prośbą o pobudowanie w Lubawie skateparku, ponieważ dzieci i młodzież jeżdżą na rolkach i deskach po ulicy co jest niebezpieczne. Wiceburmistrz Stanisław Kieruzel stwierdził, że w tej chwili nie ma gotowej odpowiedzi na ten wniosek. (mz)
Przypomnijmy, że na naszym portalu poruszaliśmy ten problem >>>tutaj 

Materiał filmowy z sesji dzięki NowyEkranLubawa

Całe nagranie znajduje się >>>tutaj

 

Komentarze

Gocha
......................
Mod.
Słuchaj Gocha!!!
Masz coś do Burmistrza, napisz na stronie Burmistrza!
(2012-04-11 23:13:52)
Do Hansika
Hansik był uprzejmy zauważyć:
"To co zaprezentowano to tylko fragment całości"
Oczywiście, że tylko fragment bo całość by miała kilkadziesiąt stron, ale poniżej masz chłopie nagrania i ludzie o mocnych nerwach mogą to odsłuchać, czyż nie?
I nie zapominaj, że burmistrz też bezskutecznie powiadamiał odpowiednie służby o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Automobilklub przy organizacji ubiegłorocznej imprezy na terenie Spółdzielni Rolnik
(2012-04-11 09:52:50)
Staś Bareja
Coś tu mi nie gra. E lubawa napisało, że Pankowska zwóciła sie z prośbą do burmistrza. Ona sie zwróciła, ale tylko dlatego, że miała interwencje dzieci,albo wymyśliła to na potrzeby sesji jak elubawa napisało o tych ekwilibrystycznych przejazdach. Inaczej by nie wypowiedziała słowa na sesji, a pewnie jej dzieci **** po ulicy na deskach to się martwi o ich bezpieczeństwo.
Mod.
Teoria spiskowa kochany Panie Stasiu!
(2012-04-05 19:17:37)
Z sieci
(2012-04-04 09:13:09)
Hansik
Autorze tekstu dlaczego nie napisałeś pierwszych słów wystąpienia Burmistrza, gdzie mówi On o odmowie wszczęcia postępowania przez organy ścigania wszystkich zarzutów jakie p. Andrzej Kleina skierował przeciwko "lubawskiej władzy"? To co zaprezentowano to tylko fragment całości. Słuchając wypowiedzi burmistrza stwierdzam, że ma sporo racji w tym co zaprezentował.
Mod.
Poszukaj na innych portalach znajdziesz znacznie więcej słów na ten temat.Miłej lektury.
(2012-04-03 17:23:32)
Ejnii
Cieszę się bardzo :)
(2012-04-02 22:33:01)
Jaś
i jak wyborcy Pana Macieja na burmistrza, cieszycie się ze swojego wyboru ? żywię nadzieję,żę to Jego ostatnia kadencja
(2012-04-02 12:05:51)
BJORK
Sami wybraliście takiego burmistrza.C0 SIĘ DZIWIĆ JAK w radzie sami jego znajomi.trzeba czekać do wyborów i nie popełnić tego błedu wybierając radke
(2012-04-01 20:31:19)
Poster
budowa skate parku, to ułamek kosztów naprawy dróg. Śmiechem na sali jest pesymizm i pozerstwo ludzi.
(2012-04-01 01:11:27)
Wenek
A kto w końcu poruszy remont ulicy Sadowej i Wiśniowej? Ale dla Pani radnej skate parki ważniejsze śmiech na sali.
(2012-03-31 21:41:34)
Jan K.
(2012-03-31 20:34:03)
...
40 000 zł na zakup kopi Biblii Gutenberga ?! Za takie pieniądze można wybudować dzieciakom wspaniały "skatepark" z którego będą się cieszyły pokolenia. BEZSENS !
(2012-03-31 20:33:24)
Lubawiak
dziekujemy również P.S(....) za zniszczona ulice Dworcowa i Składową , przez wiecznie podrózujące wózki widłowei tyry które sa przygotowywane do rozładunku na ulicy Składowej ,co uniemozliwia przejazd tą ulica.Tak wygląda biznes.Liczy sie tylko moje reszte mam w d...e
(2012-03-31 17:34:45)
Oko
każde zdanie mr w kierunku AK to opinia, sąd, a nawet osąd brakowało tylko plutonu egzekucyjnego; takie oświadczenia można wygłaszać pod budką z piwem, a nie burmiszcz na sesji
(2012-03-31 17:27:40)
Do...
(......................) Pamiętajcie, że myślenie nie boli! To pisałem ja!, Ha ha.
Mod.
Czy masz odwagę by wkroczyć w nowy nieznany świat...? Podpisz się a wejdziesz do domu. To pisałem ja!, moderator Ha ha.
(2012-03-31 16:18:54)
Do BIHAIM
to co napisałeś pasuje jak ulał do królika
(2012-03-31 14:03:45)
BIHAIM
Niezły cyrk na kółkach gość nic w zyciu nie osiągnoł a chce innych pouczać jak żyć i ci robić
(2012-03-31 11:09:15)
Profesor Wojciech Cybulsk
Szanowni radni. Posłuchajcie jedynie tego utworu...

www.youtube.com

W życiu trzeba zawsze wolnym być...
Tych 10 głosujących za bezzsadanoscią, akurat mojej, skargi, przy ewidentnym braku odpwoiedzi burmistrza to pokaz wasalstwa jakiego uznać nie mogę. Można być podwładnym, ale zgdnie z ustawami, prawem i obyczajem, to WY, jesteście ciałem zarządzajacym organem jakim jest burmistrz miasta. Podważycie także to? Nie umiecie tego robić, OK, nie musicie,ale próbujcie się nauczyć zarządzać tym miastem. Po to tam jesteście, a nie po to, aby radna Pankowska skulona prosiła o skatepark. Ona ma prawo żądać, wskazać źródło finansowania i koniec tematu. To, co dzieje się na sesjach nadaje się jako materiał szkoleniowy dla studentów I roku Administarcji jak nie powinni zachowywać sie radni. Prawda panie radny Piszczatowski?
Idziecie dalej "Razem z burmistrzem Radtke" pozbawiając się wolnego serca i rozumu, co nie tylko w rekalmach TV idzie zawsze w parze...
Jesteście Radnymi Miasta Lubawa, nie radnymi burmistrza Radtke. Wasze problemy wskazywane na sesjach to jakieś drobnostki, fakt niedogodności drogowe, czy brak miejsca do uprawiania tego czy innego sportu to problem, ale większym problemem jest kwitnąca arogancja burmistrza,który wykrzykuje zmyślone zdarzenia, nazywa złodziejem, który pozwala na niszczenie majątku wspólnego jakim jest stadion a konkretnie bieżnia. Stadion od samego początku jest bublem. Potraficie się tym zająć? Potraficie skojarzyć fakt wycinki drzew ze zbyciem działek i odsprzedażą panu Wierzbowskiemu? Potraficie chodzić po betonowym rynku patrząc ludziom prosto w oczy skoro wiadomo, że wysypano tam jedynie żwir, na sporym odcinku, nie dokonujac prawidłowo zabezpieczenia murów, co potwierdzaja pisma, że nie zakupiono włókniny, bo nie. Zwyczajnie, "bo nie". Potraficie takie sprawy omawiać? Nie, nie potraficie, umiecie dobrze isć razem z płatnikiem Radtke. To ohydne.
(2012-03-31 10:30:39)
Staś Bareja
A z burmistrzem tyż? Będzie chciał z Wami rozmawiać?
(2012-03-31 09:38:56)
Moderator
Elubawa przewiduje rozmowę z Panem Andrzejem Kleina w sprawie oświadczenia wygłoszonego podczas ostatniej sesji przez burmistrza, pod nieobecność adresata.
(2012-03-31 09:32:32)
:D
i w końcu szanownego pana z przeglądu załatwili,ale zastanawia mnie po co ten pan twierdzi że wszystko jest złe,powinien karierę zrobić jako magik,albo zaprzestać takiej bezsensownej walki bo to do niczego nie prowadzi jedynie do ośmieszenia tego co ten pan pisze,bo taka jest obiektywna prawda przeciętnego człowieka.A zresztą dobrze burmistrz powiedział że niech mówi i pisze co chce.!
(2012-03-31 08:05:37)
Michu
1:0 dla burmistrza odpowiedź dla red. nacz. Przeglądu rewelacyjna!
(2012-03-30 21:51:39)