Nawałnica w gminie i mieście Lubawa. AKTUALIZACJA

Opublikowano:

Około godz. 14.00, dzisiaj 21 października na terenie miasta i gminy Lubawa przeszedł  gwałtowny, bardzo porywisty wiatr połączony z silnymi opadami deszczu. Trwało to zaledwie kilka minut, ale pozostawiło straszne szkody na terenie miasta i w gminie Lubawa.

Połamane zostały drzewa, konary, pozrywane linie energetyczne. Do najbardziej  niebezpiecznego zdarzenia doszło na ul. Dworcowej, gdzie wiatr porwał dach z domu, a deski  znalazły się na drodze powiatowej Lubawa - Mortęgi wśród połamanych drzew. Między połamanymi drzewami znajdował się samochód osobowy, na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca musiał czekać na strażaków. Na miejsce dotarł podnośnik z PSP Iława. 

Strażacy z Rożentala wyjeżdżali do Byszwałdu do  zerwanego dachu, połamanych drzew. Także do Lubawy na ul.Kopernika, gdzie zerwało z dachu eternit. Połamane drzewa były w okolicy parku w Fijewie oraz na drodze w kierunku Prątnicy.

Strażacy z Wałdyk także wyjeżdżali do powalonych drzew na drodze Wałdyki - Złotowo. W  akcjach brali udział również druhowie z Targowiska, Kazanic, Tuszewa, Zielkowa, Lubstynka (na DW-537 w miejscowości Napromek połamane drzewo), Omula i Rumienicy. Druhowie z Rakowic  wspólnie z PSP Iława pomagają naprawić fragment uszkodzonego dachu na budynku  inwentarskim w Rakowiach. W Mortęgach przewróciło się drzewo w okolicy kościoła i na drodze w kierunku Zajączkowa. Konar drzewa złamał się także koło remizy przy ul.Strażackiej w Lubawie. OSP Zielkowo  wyjeżdżało na drogę Zielkowo- Gierłoż i konar uderzył w samochód na drodze Zielkowo-Kazanice którym podróżowała rodzina z 3ką małych dzieci. 

To tylko nieliczne znane nam fakty. Cały czas strażacy udrożniają przejezdność na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

W  dniu dzisiejszym  kontaktowaliśmy się  z Oficerem Prasowym  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Iławie  st.kpt. Krzysztofem  Rutkowskim,który poinformował  o  wczorajszych  skutkach nawałnicy w powiecie iławskim.  Strażacy do  godz.  8.00  rano  22  października wyjeżdżali  60  razy do różnych  akcji w powiecie iławskim.  Najdłużej  działania strażaków  trwały w Lubawie na ul.Dworcowej,gdzie  porywisty dach  zerwał całkowicie poszycie  dachowe.Akcja trwała  tam  8  godzin do późnych  godzin  wieczornych.

 (mz) 

foto OSP Lubstynek, Rumienica, JS, nadesłane, PSP Iława, OSP Zielkowo

Lubawa ul.Dworcowa - dom bez dachu


Lubawa ul. Kopernika 


Napromek 


Mortęgi obok kościoła 

OSP Zielkowo