Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Opublikowano:

Terytorialsi cały czas zwiększają zaangażowanie w walce z koronawirusem. Wspierają oddziały, gdzie leczeni są pacjenci z COVID-19, transportują i  podłączają butle z tlenem, pomagają personelowi w zakresie podstawowych czynności medycznych, logistycznych i administracyjnych. Pracują całodobowo w systemie ELC prowadząc ewidencję dostępnych łóżek covidowych, a także działają w mobilnych zespołach wymazowych oraz punktach „drive thru”.

Do realizowania tych zadań potrzebne są specjalistyczne szkolenia, dlatego kolejni żołnierze podnoszą swoje kwalifikacje w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Aktualnie szkolą się trzy podległe bataliony Brygady tj. Giżycko, Morąg i Braniewo.

Głównym celem organizowanego kursu KPP jest przygotowanie żołnierzy do realizacji zadań z zakresu ratownictwa, udzielania pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia do czasu przekazania ich personelowi medycznemu oraz wszelkiego rodzaju wsparcia w walce z koronawirusem.

Podczas realizowanych ćwiczeń największym wyzwaniem zawsze jest TRIAGE, czyli procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej. Umożliwia ona segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania. TRIAGE przez żołnierzy WOT aktualnie jest stosowany również przy wsparciu placówek medycznych przy segregacji pacjentów od tych najbardziej potrzebujących pomocy.

Terytorialsi z uprawnieniami KPP kierowani są na specjalistyczne szkolenia, po których ukończeniu będą mogli wzmacniać działające już zespoły wymazowe oraz pomagać w opiece nad pacjentami hospitalizowanymi, wspierając służby medyczne. Łącznie do działań w punktach wymazowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego gotowych jest blisko 150 wykwalifikowanych ratowników.

materiał prasowy: 4WMBOT