Pijani kierowcy w mieście i gminie Lubawa. Nie stosowali się do zasad ruchu drogowego i przepisów prawa

Opublikowano:

Wysoka grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności, a przede wszystkim ryzyko utraty zdrowia lub życia - to dla niektórych wciąż za mało, by zniechęcić ich do nieodpowiedzialnych zachowań za kierownicą. Policjanci wobec osób rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego i stwarzających realne zagrożenie dla innych użytkowników dróg nie mają taryfy ulgowej.

Pierwszego z nieodpowiedzialnych kierujących zatrzymali policjanci na jednej z ulic w gminie Lubawa. Funkcjonariusze wylegitymowali go oraz sprawdzili stan trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna kierował rowerem mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Natomiast kiedy zatrzymali kierującego fiatem ustalili, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania samochodem. W związku z powyższym policjanci mieszkańca Ostródy ukarali mandatem, a jego samochód został odholowany.

W Kisielicach funkcjonariusze zatrzymali natomiast 40 – latka, który jechał motorowerem. Mężczyzna kierował jednośladem mając 2,7 promila alkoholu w organizmie. Jak ustalili policjanci mieszkaniec gminy Kisielice ma również aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Tymczasem 55 – letni  rowerzysta zatrzymany również w Kisielicach miał 1,5 promila alkoholu w organizmie podczas kontroli drogowej.

W gminie Iława policjanci skontrolowali kolejnego motorowerzystę. 29 – latek kierował jednośladem mając 0,4 promila alkoholu w organizmie. Natomiast w Lubawie podczas kontroli drogowej motorowerzysta miał 2,3 promila alkoholu organizmie.

O kolejnym nieodpowiedzialnym kierującym oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany przez świadków. Na miejscu okazało się, że 43 – latek jadąc rowerem przewrócił się. Badanie alkomatem wskazało 3 promile alkoholu w organizmie.

W Suszu mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem, który nie miał założonego obowiązkowego kasku ochronnego. W  trakcie czynności okazało się, że pojazd nie posiada ważnych badań technicznych. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu a mężczyznę ukarali mandatem.

Pomimo wielu apeli nadal odnotowujemy przypadki nietrzeźwych kierujących jednośladami. Ryzykują oni nie tylko swoje życie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy !

Policjant ma możliwość ukarania znajdującego się pod wpływem alkoholu rowerzystę  na miejscu interwencji. Jeśli funkcjonariusz uzna, że w danym przypadku nie trzeba orzekać zakazu prowadzenia pojazdów, może nałożyć na cyklistę mandat. Za wykroczenie polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila we krwi) rowerzysta zapłaci od 300 do 500 złotych. Za jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila we krwi) – 500 złotych. 

źródło KPP Iława