VI Międzynarodowy Koncert Muzyczny w Lubawie - II koncert w Farze

Opublikowano:

W miniony piątek w Kościele Farnym odbył się VI Międzynarodowy Koncert Muzyczny w Lubawie - II koncert. Tego wieczoru zaprezentowali się artyści: Jurij Riepin – organy/piano z Ukrainy, Tomasz Glanc – piano, Grzegorz Krause – trąbka (Wrocław), absolwent  szkoły muzycznej w Katowicach, którą ukończył w 2012 roku. Studia magisterskie ukończył w 2015 we Wrocławiu. Stypendysta w Hiszpanii, laureat wielu konkursów w kraju i za granicą. 


Jurij Repin pochodzi z Donbasu. Kiedy rozpoczęła się wojna w Donbasie, młody muzyk studiował na Akademii Muzycznej w Doniecku. Tam poznał swojego rówieśnika protestanta, który namówił go, by przychodził na spotkania modlitewne. Od tamtego momentu 18-latek zaczął czytać Biblię i modlić się. Z powodu działań wojennych w Donbasie Jurij przeniósł się na Uniwersytet Kijowski im. Borysa Hrinczenki. Jurij Riepin przyjechał do Polski 3 listopada 2017 roku. Trafił do Sulistrowic pod Ślężą, gdzie pracuje weekendami w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa jako organista. W tym zawodzie chce się rozwijać i wiąże z nim swoją przyszłość.

Chór Appasjonata powstał listopad 2000 roku przy MOK w Lubawie. Założycielem i dyrygentem jest Marek Józefowicz. Śpiewają utwory rozrywkowe, współczesne oraz wiele innych gatunków. Od 2004 są na podium wszystkich przeglądów w których brali udział. Założyciel chóru i dyrygent Marek Józefowicz jest Absolwentem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kierunku wychowanie muzyczne oraz Studium Podyplomowego Chóru Mistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy z dyrygentury chóralnej oraz emisji głosu.

Między utworami, prowadzący koncert Andrzej Lewicki recytował m.in. satyrę ks. Janusza Pasierba urodzonego w Lubawie pt."Ornitolgia pastoralis", którą ks. Pasierb dedykował ks.Janowi Twardowskiemu.
Kierownikiem Artystycznym Festiwalu jest Tomasz Glanc.

Artyści wykonali tego wieczoru:
Marc-Antoine Charpentier - Te Deum (Grzegorz Krause, trąbka & Jurij Riepin, piano)
Jan Sebastian Bach - Kantata  (G.Krause, trąbka & Jurij Riepin, piano)

Po wykonaniu dwóch utworów Grzegorz Krause zebranej publiczności przedstawił trochę historii  o trąbce, o budowie i możliwościach wykonawczych trąbki.

Francesco Turrini - Caprise (Grzegorz Krause, trąbka & Jurij Riepin, piano)

W dalszej części chór Appasjonata wykonał:
Ola Gjeilo - Ubi Caritas (Chór Appasjonata & Jurij Riepin, piano)
Henryk Jan Botor - Misericordias Domini (Chór Appasjonata & Jurij Riepin, piano)
Gordon Lightfoot - Dona nobis pacem (Chór Appasjonata & Jurij Riepin, piano)
Improwizacja na temat "La vie en rose"  z repertuaru Edith Piaff (trąbka & piano)
Ponownie  zaprezentował się  lubawski chór w utworach:

Tore Wilhelm Aas – Panie, w domu twym (Appasjonata & Tomasz Glanc, piano)
Tore Wilhelm Aas – Święty, Święty (Chór Appasjonata & Tomasz Glanc, piano)
Tore Wilhelm Aas – Błogosławieństwo (Appasjonata & Tomasz Glanc, piano)

W koncercie na BIS, Jurij Riepin i Grzegorz Krauze wykonali utwór Astor Piazzolla - Libertango.

Appasjonata na bis zaśpiewała a capella - "Wielki mały człowiek" z repertuaru Dwa plus Jeden. 

Od autora.
Od początku powstania chóru Appasjonata śpiewałem w tym chórze. Niestety choroba nie pozwoliła mi na dalsze śpiewanie. Dziękuję artystom i chórowi za ucztę muzyczną i duchową.

mz 
foto mz