Pierwsze Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Konnym na Polach Grunwaldu

Opublikowano:

9th International Mounted Archery Games 2020.
30 czerwca 2010 roku do Rejestru Stowarzyszeń KRS, wpisane zostało Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego. Po dekadzie działalności i rozwoju, najlepsi polscy łucznicy konni spotkają̨ się na historycznych, bo pierwszych Mistrzostwach Polski w Łucznictwie Konnym.

Zawody odbędą się w dniach 7-9 sierpnia 2020 roku. Analizując minione 10 lat funkcjonowania PSŁK, jedno miejsce było i jest najważniejsze dla wszystkich, którzy kiedykolwiek zetknęli się z łucznictwem konnym w Polsce. Pola bitwy pod Grunwaldem, bo o nich mowa, gdzie od dziewięciu lat spotykają się najlepsi łucznicy konni z całego świata. To tam wielu z naszych kolegów wystrzeliło pierwsze strzały na poważnych zawodach.

Każdy z polskich łuczników konnych, dobrze zna ten klimat tam panujący i jednocześnie jest tam gościem. Stąd warunki rywalizacji, będą równe dla wszystkich, niezależnie w jakim klubie, w jakiej stajni trenują. Dlatego jedynym możliwym wyborem, do zorganizowania pierwszych Mistrzostw Polski w naszej dyscyplinie były właśnie Pola Grunwaldu.

Zawody rozegrane będą w dwóch kategoriach wiekowych: junior i senior oraz odbędą się w formule eventingu, czyli zostaną rozegrane konkurencje: Tor Węgierski (90m, 6 przejazdów), Tor Koreański (2 -3 -5, 6 przejazdów) oraz nasz rodzimy Tor Polski (900m, 2 przejazdy).

Tradycyjnie już, rywalizację sportową poprzedza międzynarodowy obóz szkoleniowy dla łuczników konnych. W tym roku, poprowadzą go najlepsi w Polsce: Anna Sokolska i Wojciech Osiecki.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z zainteresowania jakim cieszą się nasze zawody – mówi Michał Sanczenko, główny organizator i jednocześnie wiceprezydent Światowej Federacji Łucznictwa Konnego – fakt, iż już w pierwszej dobie od uruchomienia rejestracji, zapełniła się połowa miejsc na listach startowych, świadczy o tym, iż nasz turniej jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskiego i światowego łucznictwa konnego. Oczywiście w tym, jakże dziwnym dla sportu roku z covid-19, zawodników z zagranicy będzie znaczenie mniej. Łucznicy i łuczniczki konne z całego świata proszą nas o przesunięcie ich zgłoszeń na 2021r. Już teraz wiemy, że jubileuszowe, dziesiąte grunwaldzkie spotkania z łukiem i koniem, w maju następnego roku otworzą nową kartę w historii łucznictwa konnego.

Samo przedsięwzięcie nie było by możliwe, gdyby nie wsparcie władz lokalnych, w tym najważniejszych partnerów jakimi są Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Olbrzymie wsparcie dla organizatorów to również współpraca ze sponsorami. Dzięki nim na zawodników czekają piękne nagrody, a zawody transmitowane będą w sieci i oglądane na całym świecie.  
- Dzięki doskonałej, trwającej już dziewięć lat współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, zawody nasze uchodzą za jedne z najbardziej prestiżowych – wspomina Sanczenko. Impreza ta jest wysoko ceniona przez zawodników nie tylko ze względu na doskonałą organizację, ale również ze względu na wyjątkowość regionu, w którym się odbywa. Warmińsko-mazurskie atrakcje turystyczne przyciągają swoim pięknem łuczników konnych z całego świata. 

materiał prasowy