CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! Wycieczka szlakiem plebiscytu przyciągnęła wielu uczestników

Opublikowano:

Za nami pierwsza w tym roku edukacyjna wycieczka rowerowa z Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych. W sobotę, 1 sierpnia, na parkingu przy Banku Spółdzielczym w Lubawie stawiło się niemal sześćdziesięciu rowerzystów. W związku z panującą w naszym kraju sytuacją sanitarno-epidemiologiczną, każdemu przed rejestracją zmierzono temperaturę, zdezynfekowano dłonie oraz przekazano instrukcje dotyczące maseczek ochronnych oraz zachowania dystansu społecznego.

Wyprawa pod nazwą „100-LECIE PLEBISCYTU NA ZIEMI LUBAWSKIEJ” była okazją by oddać hołd mieszkańcom miejscowości LUBSTYNEK, NAPROMEK, CZERLIN oraz GROSZKI, którzy przed stu laty, wykazali się niebywałą odwagą i patriotyzmem w niezwykle trudnym czasie opowiadając się za przynależnością do odradzającej się Rzeczpospolitej.

Punktualnie o godzinie 17.00, w miejscu symbolicznym, przy dawnej granicy polsko-niemieckiej w Groszkach, strażacką syreną oraz odśpiewanym wspólnie Mazurkiem Dąbrowskiego, w zadumie uczciliśmy również pamięć Powstańców Warszawskich, dokładnie w 76 rocznicę wybuchu powstania.

Na trasie o długości ok. 45 km krótkie prelekcje dla uczestników wygłosili: Teresa Kłosowska, Mateusz Szauer, Dariusz Kawka oraz Marcin Deka. Każdy rowerzysta otrzymał pamiątkową broszurę z najważniejszymi informacjami oraz mapę z wyznaczoną trasą przejazdu, a na terenie Zielonego Zakątka w Lubstynku na wszystkich czekał regeneracyjny posiłek, za którego przygotowanie dziękujemy właścicielom tego urokliwego miejsca.

Trasa wycieczki była dość wymagająca, jednak malownicze krajobrazy Ziemi Lubawskiej wynagrodziły wszelkie trudy rowerzystom, którzy z zaciekawieniem przysłuchiwali się przygotowanym prelekcjom. W Groszkach położonych na terenie gminy Rybno, powitał nas serdecznie Pan Mirosław Liberacki, właściciel nieruchomości, na której odkryto i odrestaurowano poniemiecki tzw. bunkier Kocha oraz ustawiono symboliczny słup graniczny w miejscu, w którym po plebiscycie 1920 r. ustalona została polsko-niemiecka granica. Dało się tu odczuć ducha tamtych czasów, a bunkier zrobił na uczestnikach duże wrażenie.

Następnie w centrum wsi, miejscu gdzie znajduje się tzw. kamień plebiscytowy oraz ścieżka edukacyjno-dydaktyczna, Teresa Kłosowska oraz Dariusz Kawka przybliżyli wszystkim historię samej miejscowości oraz wydarzeń jakie miały tu miejsce 100 lat temu. Kolejnymi przystankami na trasie były kolejno miejscowości Czerlin, Napromek i Lubstynek, także przyłączone do Polski w wyniku plebiscytu, o czym ze szczegółami opowiadał Marcin Deka.

Wycieczka miała również charytatywny charakter. Na zakończenie, podczas poczęstunku przy ognisku, mogliśmy poinformować uczestników, że w trakcie wyprawy na leczenie małej Alicji z Lubawy udało się wspólnie zebrać kwotę 351,50 zł, która niezwłocznie została przekazana na odpowiednie konto. Tych, którzy jeszcze chcieliby pomóc serdecznie zachęcamy i odsyłamy pod adres: https://bit.ly/39SL9kI

Wielkie podziękowania należą się wszystkim, którzy swoją bezinteresowną pomocą wsparli naszą inicjatywę: Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie, dzięki którym mogliśmy czuć się bezpiecznie, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybnie Hannie Bem za pomoc w organizacji, wszystkim prelegentom oraz osobom, które podczas wyprawy zagwarantowały wsparcie organizacyjne wycieczki zorganizowanej w ramach zadania publicznego „Cykl wycieczek oraz spotkań związanych z kulturą i historią miasta Lubawa oraz Ziemi Lubawskiej” dofinansowanego przez Powiat Iławski.

Wydarzenie ponownie pokazało, że mieszkańcy oczekują tego typu inicjatyw bardzo chętnie w nich uczestnicząc, dlatego wspólnie z Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych już dziś zapraszam na kolejną, tym razem kondycyjnie mniej wymagającą wyprawę. Szczegóły niebawem, jeśli oczywiście sytuacja sanitarno-epidemiologiczna na to pozwoli.

Mateusz Szauer
Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych