Soundela 2020 w Lubawie - Dobre i świadome granie na gitarze - Jacek Królik

Opublikowano:

7 lipca w Lubawie mimo pandemii rozpoczęły się Lubawskie Warsztaty Muzyczne – Soundela 2020. W związku z panującą sytuacją tegoroczna, czwarta już edycja warsztatów odbywa się w wersji online. W dniu wczorajszym odbył się pierwszy wykład Soundeli 2020. Początek z wysokiego „C” ponieważ zaprezentował się jeden z najlepszych gitarzystów w naszym kraju Zawiadowca Artystyczny Warsztatów – Jacek Królik.  

Urodzony w Krakowie  gitarzysta, muzyk sesyjny i kompozytor. Absolwent Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Współtworzył takie zespoły jak: Chłopcy z Placu Broni, Lombard, Tilt, Funk de Nite, Kreszendo.

Współpracował z największymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Justyną Steczkowską, Grzegorzem Ciechowskim, Urszulą, Renatą Przemyk, Edytą Górniak, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Anną Treter, Krystyną Stańko, Adamem Sztabą, Ewą Bem, Robertem Chojnackim.

W ostatnich latach artysta był nadal wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w plebiscytach muzycznych pism branżowych. Jako jeden z niewielu jest "polską twarzą" kilku najsłynniejszych światowych marek instrumentów i akcesoriów muzycznych: Ernie Ball, Music Man, Randall, T-Rex i VisualSound.

Od roku 2018 jest szefem muzycznym i członkiem zespołu Krzysztofa Cugowskiego.
W roku 2019 wraz z aranżerem Wojciechem Lemańskim i dyrygentem Łukaszem Błaszczykiem powołał do życia symfoniczny projekt Orchestral Rock.

Jacek Królik już  po raz  czwarty  bierze udział  w lubawskich warsztatach  muzycznych. W dniu wczorajszym tematem wykładu było: Dobre i świadome granie na gitarze. Wykład rozpoczął się  o godzinie 18.00 i trwał wyjątkowo długo do godz. 21.45. Istotne jest to, że od początku wykładu słuchało i oglądało kilkadziesiąt osób z całego kraju z krótką  przerwą 15-minutową.

W latach 70 ubiegłego wieku grałem na gitarze w pierwszym rockowym zespole w Lubawie "Decybele", ale moja kariera muzyczna zakończyła się w szkole średniej.
Moja wiedza na temat gry na gitarze była i jest niewielka. Zawsze myślałem, że tacy ludzie jak  Jacek Królik, nie potrafią dzielić się z innymi swoją wiedzą.
W tym miejscu muszę przyznać, że się pomyliłem. Wczorajszy wykład słuchałem i oglądałem od  godz. 19 do końca i byłem zdumiony tym co zobaczyłem i usłyszałem od - „Mistrza” Jacka Królika.
Znany z fenomenalnej biegłości technicznej, ale i nieprzeciętnej muzykalności Jacek Królik - człowiek uwielbiany przez fanów gitary, tym razem pokazał się w roli "super belfra", który odkrywał swoje tajemnice w sposób bardzo przystępny, ciekawy i prosty. Odpowiadał na każde zadawane pytanie przez uczestników tegorocznych warsztatów. W tym miejscu nasuwa mi się  myśl, że gdyby nie pandemia i tegoroczne warsztaty online, nigdy bym nie usłyszał tylu ciekawych informacji na temat gitary, techniki gry itd...

Dziękuję Jacku - Marian Żuchowski

W dniu dzisiejszym drugie soundelowe spotkanie. Dzisiejszy wieczór należy do Oli Królik. Temat spotkania: Głos w równowadze. Teoria i praktyka. Metody pracy z głosem, ciałem i emocjami. Osobowość a technika. Początek godz. 18.00. 

https://soundela.pl

Na podst. soundela.pl opr. (mz)
foto p/sc