Oszukała podczas zakupów przez internet. Usłyszała zarzut

Opublikowano:

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Iławie zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 25-latce. Kobieta wystawiła do sprzedaży dostawkę do wózka dziecięcego a następnie przyjęła pieniądze za przedmiot, którego nie wysłała. Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie  pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie przeciwko 25 - latce.  Z ustaleń śledczych wynikało, że kobieta na jednym z portali aukcyjnych oferowała do sprzedaży dostawkę do wózka dziecięcego. Kiedy otrzymała pieniądze za oferowany przedmiot nie wysłał go do kupującej. Policjanci przejęli zawiadomienie oraz przesłuchali świadków. Zebrany materiału dowodowy  pozwolił na przedstawienie zarzutu kobiecie.

Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy !

· Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
· Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
· Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić
· Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
· Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji.
· Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
· Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za  wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 112 bądź poinformuj osobiście jednostkę policji.

Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa. 


źródło KPP Iława