Droga krajowa nr 15 w Rożentalu w Gminie Lubawa zostanie przebudowana

Opublikowano:

Mimo, że na przestrzeni ostatnich lat, liczba wypadków drogowych w Polsce spada, podobnie jak liczba ich ofiar śmiertelnych, wciąż jest ich dużo. Są jednak nadal takie miejsca na mapie naszego kraju, gdzie w wypadkach drogowych ginie wiele osób.

Większość wypadków drogowych to nieprzestrzeganie przepisów - często wystarczy zdjąć nogę z pedału gazu i dostosować się do  znaków by uniknąć tragedii. Droga  krajowa DK-15, która przebiega przez teren gminy Lubawa należy do niebezpiecznych i jest jedną z  czarnych dróg w  policyjnych statystykach.

Skrzyżowanie drogi krajowej z drogą powiatową w miejscowości Rożental  gm.Lubawa jest  jednym z takich miejsc. W ostatnim czasie w tym miejscu wydarzyło się kilkanaście kolizji, kilka wypadków ze skutkiem śmiertelnym m.in. w tym roku - 21 lutego. Ostatnie zdarzenie miało miejsce w miniony wtorek 19 maja br. Droga krajowa jest własnością  Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - GDDKiA. 

Jak już  informowaliśmy, po kilkunastu latach starań Gminy Lubawa, Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji przebudowę drogi krajowej nr 15 w Rożentalu. Inwestycja obejmie podniesienie nośności nawierzchni, przebudowę  skrzyżowania na rondo, likwidację skrzyżowania z drogą powiatową nr 1214N, budowę korpusu drogowego o przekroju jednojezdniowym 1×2. Projekt zakłada także odtworzenie istniejących zatok autobusowych w innej lokalizacji, budowę chodników oraz przejść dla pieszych wraz z oświetleniem. Prace przygotowawcze rozpoczną się jeszcze w tym roku. Inwestycja będzie realizowana w latach 2022-2023.

Ciągle jeszcze na swoją kolej czekają równie niebezpieczne skrzyżowania przy drodze nr 15 w Byszwałdzie, Sampławie oraz Łążku. Mamy nadzieję, że przebudowa drogi w Rożentalu zapoczątkuje przebudowę wszystkich newralgicznych odcinków „piętnastki” na terenie lubawskiej gminy  - mówi Wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski.

opr. mz  
foto mz i OSP Rożental