Premiera książki „Jutro Niedziela”

Opublikowano:

Pochodzący z Lubawy ksiądz Przemysław Śliwińskirzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, jest współautorem cieszącej się dużym zainteresowaniem czytelników i mediów książki „Jutro Niedziela”. Przedstawiamy materiał KAI z premiery książki w siedzibie episkopatu:

Chcieliśmy przede wszystkim pokazać co Słowo Boże ma do powiedzenia – podkreślił ks. Przemysław Śliwiński podczas prezentacji książki „Jutro Niedziela”, którą rzecznik diecezji warszawskiej napisał razem z biblistą ks. Marcinem Kowalskim. Publikacja powstała pod patronatem Komisji Duszpasterskiej KEP, zawiera analizy czytań do każdej niedzieli w roku liturgicznym A, z trzyletniego cyklu lekcjonarza, obowiązującego obecnie w Kościele. W następnej kolejności ukażą się tomy na rok B i rok C. Jednym z celów książki jest zachęta do odkrycia na nowo potencjału niedzieli.

Prezentacja książki „Jutro Niedziela” odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Wziął w niej udział m.in. kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że jest to lektura dla osób, które pragną głębiej świętować niedzielę.
- To książka dla ambitniejszych świeckich, nie jest prosta – stwierdził duchowny dodając, że jest to również bardzo pomocne narzędzie dla kapłanów, przygotowujących niedzielne kazanie.

Następnie głos zabrał ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, kierownik Katedry Teologii Biblijnej Nowego Testamentu i Proforystyki w Instytucie Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Duchowny zaznaczył, że książka zawiera dużo najnowszej wiedzy biblijnej „fenomenalnie zredagowanej”.
- Jest podzielona na „strawne jednostki”, napisana zwięzłym językiem – zachęcił.

Zdaniem kapłana, siłą książki jest ukazanie jedności planu Bożego. To także skarbnica wiedzy historycznej, geograficznej i filologicznej. Dodał, że publikacja chroni przed niebezpieczeństwem podejścia do Pisma Świętego jak do legendy, zawiera pomocne komentarze tłumaczące tło historyczne.

– Ta publikacja zachwyciła mnie formą prezentacji, bogactwem i logiką. Czytając nie pogubimy się w szczegółach – podkreślił ks. prof. Witczak. Dodał, że każdy rozdział ukazuje motyw przewodni niedzielnych czytań, który dla przeciętnego odbiorcy jest trudny do uchwycenia.

- Autorzy uczą tez zwięzłości. Homilia może trwać długo, długo, i nigdy się nie kończyć. Tu mamy zwięzła formę – podsumował.

Aneta Liberacka, prezes Fundacji Medialnej 7 wyjaśniła, że książka „Jutro Niedziela” powstała na podstawie internetowego cyklu, na stronie internetowej Stacji7.
- Książka jest jednak dużo bogatsza, tak by mogła służyć zarówno duchownym jak i świeckim, ma wiele warstw, a co ciekawe zawiera też nawiązania do popkultury – zachęciła.

- To nie miał być kolejny komentarz, tylko lektura pomagająca przygotować się do słuchania i zrozumienia niedzielnych czytań. Chcieliśmy przede wszystkim pokazać co Słowo Boże ma do powiedzenia – wyjaśnił ks. Śliwiński.

Duchowny przyznał, że zastanawiał się nad tym jaką formę przekazu wybrać, by wiedza biblijna mogła trafić do szerokiego grona odbiorców, tak by „głębię Pisma Świętego przetłumaczyć dla odbiorcy żyjącego w świecie współczesnym”.

Zdaniem ks. Marcina Kowalskiego, cel ten udało się zrealizować. W zwięzłej formie autorzy proponują czytelnikowi wnikliwą egzegezę biblijną wg cyklu lekcjonarza, zachęcając do podejścia do Pisma Świętego jako do osoby, organizmu, tworzącej wspólnie żywą rzeczywistość.

Twórcy książki “Jutro Niedziela”, ksiądz-biblista i ksiądz dziennikarz, czyli ks. Marcin Kowalski oraz ks. Przemysław Śliwiński, od 6 lat prowadzą internetowy cykl pod tym samym tytułem na portalu Stacja7. Zawsze w sobotę rano ukazywały się tam ich opracowania czytań, przygotowywane w nowatorski sposób. Zamiast internetowej homilii zapraszali czytelników do interaktywnej analizy tekstów, które usłyszą następnego dnia w kościele.

Książka „Jutro Niedziela” powstała z myślą o osobach świeckich i duchownych. Przybliżając niedzielną liturgię słowa, ma pomóc przygotować się do świętowania niedzieli w stylu chrześcijańskim.

Publikacja posiada Imprimatur Kurii Metropolitalnej Warszawskiej i jest objęta honorowym patronatem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Książka już jest dostępna w księgarniach katolickich całego kraju oraz w internecie na stronie dobroci.pl

Relacja z prezentacji książki także tu:
episkopat.pl/ksiazka-jutro-niedziela-zacheta-do-odkrywania-slowa-bozego

KAI, (elubawa)