Andrzejkowe wróżby i zabawy

Opublikowano:

Koniec listopada to nie tylko początek radosnego oczekiwania i przygotowań bożonarodzeniowych, ale także tradycyjne zabawy Andrzejkowe. To bardzo dobra okazja do zaznajomienia dzieci z ludowymi zwyczajami, ale także do integracji dzieci w grupach i między nimi.

Dlatego, niektóre grupy postanowiły świętować ten dzień wspólnie. Naturalnie niezwykle istotnym elementem wszystkich obchodów były wróżby, przedszkolaki próbowały zajrzeć w przyszłość – tę bliską (Co przyniesie mi Mikołaj) i tę daleką (Kim będę w przyszłości?).

Nie zabrakło również najbardziej charakterystycznych andrzejkowych wróżb takich jak ustawianie butów, aby sprawdzić, kto pierwszy weźmie ślub oraz przebijanie serca z imionami, aby poznać imię przyszłej żony lub męża. Nieco miej wyraźne wróżby dzieci próbowały odczytywać z woskowych figurek powstałych na wodzie po przelaniu wosku przez dziurkę od klucza.

Ważnym elementem andrzejkowych spotkań i bali były tańce oraz wspólne zabawy przy radosnej muzyce. Tego dnia nasze przedszkole było bardzo kolorowe i uśmiechnięte dzięki dzieciom przebranym za bajkowe postacie, zwierzęta i superbohaterów. Musiał więc odbyć się pokaz strojów na czerwonym dywanie.

W nagrodę za wspaniałe przebrania i świetną zabawę dzieci były częstowane słodkościami. Nasz magiczny dzień zaowocował wieloma pięknymi pracami plastycznymi, które będą przez najbliższe dni miłym wspomnieniem udanej zabawy zdobiącym przedszkolne korytarze.

Materiał: Przedszkole Niepubliczne „Smerfolandia”