Policjanci zatrzymali kolejnych młodych nieodpowiedzialnych kierujących

Opublikowano:

Zmienne warunki pogodowe, a co za tym idzie także drogowe, mogą być szczególnie groźne dla kierowców z krótkim stażem za kierownicą. Do groźnie wyglądającego zdarzenia, którego sprawcą był młody kierowca, doszło w powiecie iławskim. Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa i doprowadził do zderzenia pojazdów. Kolejny nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany w Lubawie. 16- latek kierował motorowerem nie mając do tego uprawnień i nie zatrzymał się przed znakiem „STOP”.

Pierwszego z kierujących zatrzymali policjanci kilka minut po godzinie 15:00 na drodze Iława – Susz. Jak ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, 18–latek kierujący bmw  włączając się do ruchu na skrzyżowaniu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu  jadącemu w stronę Susza vw i doprowadził do zderzenia pojazdów. Kierowca vw z obrażeniami ciała pojechał do szpitala. Natomiast 18- latkowi policjanci zatrzymali prawo jazdy, które miał dopiero dwa miesiące.

Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci  Lubawie. Funkcjonariusze  wydziału ruchu drogowego zauważyli mężczyznę jadącego motorowerem, który nie zatrzymał się przed znakiem „STOP”. Policjanci zatrzymali go oraz sprawdzili dokumenty kierującego. Okazało się, że mieszkaniec Ostródy ma dopiero 16 – lat i nie ma uprawnień do kierowania. Policjanci sporządzili dokumentację, która zostanie przekazana do sądu rodzinnego i nieletnich gdzie w najbliższym czasie 16 – latek będzie musiał wytłumaczyć się ze swojego zachowania.  

Przypominamy!

Wobec kierowcy, który w okresie 2 lat od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy, popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu. Starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy osoby, która nie przedstawiła w wymaganym terminie zaświadczenia o ukończeniu kursu reedukacyjnego.

Starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

(źródło: Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami) 

źródło KPP Iława