DOŻYNKI GMINNE – RUMIENICA 2019

Opublikowano:

W minioną niedzielę w Rumienicy odbyły się tegoroczne  dożynki  Gminy Lubawa. W  tym  roku starostami dożynkowymi byli: Hanna Bartkowska z
Targowiska i Karol Bartkowski z Rumienicy. To właśnie oni wręczyli bochen chleba gospodarzowi uroczystości – wójtowi Tomaszowi Ewertowskiemu. Wójt w kilku słowach podziękował rolnikom za tegoroczną pracę i powitał gości.

Na uroczystości  w tym roku pojawili się m.in.: senator Bogusława Orzechowska, poseł na Sejm RP Zbigniew Babalski, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, wicestarosta Marek Polański, którzy w kilku słowach złożyli życzenia rolnikom. Do życzeń dołączył się także ksiądz dziekan Marcin Staniszewski.

Na dożynkach obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych, jednostek samorządowych, radni i sołtysi gminy Lubawa, księża i lokalni działacze.
  Po uroczystym otwarciu  przez  Wójta zaczęła się  część  rozrywkowa.W tym roku publiczność rozbawiał  lubiany i popularny zespół muzyczny ze Śląska – Duet Karo.

Na uczestników dożynek czekały specjalne  nagrody w konkursach dla publiczności, strażacka grochówka, regionalne specjały,przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz dożynkowy chleb i słodkości serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczepankowa. Po wspólnej biesiadzie na scenie pojawił się „Miły Pan”. Wykonawca utworu „Małolatki”, którego teledysk ma ponad 50 milionów wyświetleń na kanale  YouTube, zgromadził pod sceną młodszą publiczność. Dożynki zakończyły się  pokazami ognia w wykonaniu grupy Fire Flower z Placówki Wsparcia Dziennego z Prątnicy.

Tradycyjnie organizatorzy zaplanowali również konkursy na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy oraz kulinarny „Kuchnia Ziemi Lubawskiej”. Do udziału w konkursie kulinarnym zaproszone zostały, rady sołeckie, koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe oraz inne grupy nieformalne. Łącznie wystartowało 12 drużyn, które przygotowały stoiska z potrawami, wypiekami i produktami spożywczymi związanymi z tradycyjną, lokalną kuchnią lubawską.

Każdy zespół za udział w konkursie otrzymał podziękowanie oraz nagrodę rzeczową. Rywalizację wygrał Klub Senior + w Złotowie. Współorganizatorem kulinarnej rywalizacji była Lokalna Grupa Działania "Ziemia Lubawska".
W konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy wzięło udział 9 parafii. Tytuł najpiękniejszego przypadł Parafii pw. Świętej Barbary w Złotowie - Sołectwu Złotowo. Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz identyczne nagrody finansowe.

Organizatorzy Dożynek Gminnych Gminne Zrzeszenie LZS w Lubawie oraz Gmina Wiejska Lubawa serdecznie dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację tegorocznego Święta Plonów. Szczególne podziękowania kierujemy do: starostów dożynkowych, delegacji z wieńcami dożynkowymi, pocztów sztandarowych, uczestników konkursu Kuchnia Ziemi Lubawskiej, Koła Gospodyń Wiejskich ze Szczepankowa, Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska, Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Lubawa, rady sołeckiej i pani sołtys z Rumienicy, pracowników miejscowej szkoły, sponsorów oraz Grzegorza Kierozalskiego, dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie.

Tegoroczne Dożynki Gminne zostały zorganizowane przy udziale przyznanego wsparcia finansowego przez KOWR ze środków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 


(elubawa)  foto  OPS Lubawa