Debata wyborcza w Omulu

Opublikowano:

W Gminie Lubawa kandydaci na stanowisko wójta spotykają się na debatach według wcześniej zaplanowanego przez komitety harmonogramu.

We wtorek spotkali się obaj kandydaci z około 40 osobową grupą rolników wsi Omule.

Sołtys wsi przydzielił każdemu z kandydatów 15 minut na prezentację. Pytania mogli zadawać tylko  mieszkańcy  danej wsi, z wyjątkiem radnego powiatowego i kandydata do rady powiatu.

Pierwszy w debacie zaprezentował się Zygmunt Kasprowicz, aktualny wicestarosta powiatu iławskiego.

Przedstawił swoje krótkie CV. Urodził się w Grabowie mieszka w Rożentalu ukończył ART w Olsztynie i posiada tytuł inżyniera. Pracował w Grabowie 10 lat, pracował w mieszalni pasz w Kazanicach, gdzie pomagał rolnikom w czasach kryzysu paszowego sprowadzając jęczmień m.in. z Kazachstanu.

Prowadził spółkę skarbu Państwa,  opiniował ustawy.


- Mogę doradzać, mogę przedstawiać różne koncepcje rolnikom, a rozmowa ze społeczeństwem, to podstawowa zasada mojego programu. Wójt nie powinien siedzieć za biurkiem…. Będę pomagać przedsiębiorcom, muszą być przygotowani  do stwarzania  odpowiednich warunków pracy i pozyskiwać środki unijne oraz nowe technologie…. Należy pozyskiwać nowych inwestorów, aby nasze młode pokolenie,  które zostało wykształcone mogło wrócić i tu pracować….

W  odniesieniu do tematyki rolniczej  podkreślił, że zostaną tylko gospodarstwa wielkoobszarowe, a małe będą musiały zmieniać kierunek. Czas rozpocząć pewne działania, żeby  przemysł się zagościł zwłaszcza owocowo warzywny na naszym terenie…. Wiem jak to zrobić podkreślał…

W temacie szkolnictwa będę czynił działania, żeby wieś nie odstawała od miasta i żeby  uczeń ze wsi, nie był, że tak powiem upośledzony…

- Jesteśmy w ogonie, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych na te cele - powiedział na zakończenie swojej wypowiedzi.

Drugi w kolejności  głos zabrał aktualny wójt Tomasz Ewertowski. Ukończył studia i jest mgr inż. oraz ukończył studia podyplomowe  


- .."..Gmina jest przedstawiana  przez media  w sposób wybiórczy jeśli chodzi o pozyskanie środków. Gmina Lubawa pozyskała  około 6 mln z UE oraz z innych źródeł ok.2,5 mln zł. Zrealizowała kilkanaście wniosków."  Wszystkie unijne dofinansowania w ramach: RPO, PROW, ZPORR, Kapitał Ludzki dają  kwotę 5 mln 989 tys. Łącznie gmina pozyskała ok. 8,5 mln zł.


 ...
200 dzieci wiejskich w wieku 3-5 lat jest objętych systemem przedszkolnym, a rodzice mogą spokojnie  pracować. Gmina Lubawa jest pod tym względem przodującą gminą w województwie.

- Wysypisko śmieci  w Rudnie  to najnowocześniejszy zakład tego typu w województwie i gmina jest współwłaścicielem  tej firmy. Na budowę zakładu  uzyskano  środki w wysokości 12 mln złotych.

Zmodernizowano w całej  gminie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W minionej kadencji zakupiono 11 samochodów strażackich.  W ostatnich latach w gminie powstało 5 zakładów,  które zatrudniły około 500 ludzi. Gmina wyremontowała około 40  km dróg.

To tylko niektóre dokonania realizowane wspólnie z radnymi, sołtysami  i mieszkańcami gminy 
-podkreślił wójt na zakończenie.


Następnie odbyła się dyskusja w której padło sporo pytań.

1. Jakie jest zadłużenie gminy ?


Mamy około 10% i byłoby  mniejsze, ale  gmina w tym roku przeznaczyła około 1mln na zadanie które  leży w gestii powiatu. Starostwo  postawiło warunek gminie, że nie będzie remontowała dróg,  jeśli gmina nie pomoże.

2.  Relacje  miasto - wieś. Dlaczego pokutuje w prasie informacja, że z gminą nie można się dogadać? A może to miasto jest winne i stawia warunki  nie do spełnienia dla  mieszkańców wsi? Co  się takiego stało ?


Są trzy tematy rzutujące na współpracę.

Wspólnego zagospodarowania  w parku w Fijewie.

Drugi temat to kanalizacja, kiedy w 1992 rok po podziale  na dwie odrębne jednostki miasto i gminę, oczyszczalnia  została w mieście. Właścicielem oczyszczalni zostało miasto które  utworzyło spółkę prawa handlowego.

W rozmowach z władzami miasta,  nigdy sam nie uczestniczyłem, zawsze z grupą radnych. Proponowaliśmy różne warianty współpracy, ale podstawową kwestię było zawarcie partnerskiego porozumienia o współpracy.

Nie jest prawdą, że gmina nie potrafi rozmawiać. Potrafiliśmy porozumieć sie z gminą Grodziczno.

Trzecią sprawą mającą wpływ na nasze relacje było podjęcie decyzji o  przystąpieniu do Rudna przez  gminę wiejską, oraz sprawa wysypiska śmieci w Sampławie.

            

3. Dlaczego  nie remontuje się dróg na wybudowaniach Panie wójcie?

Pieniądze poszły najpierw na zabezpieczenie dróg asfaltowych, powiatowych  i  teraz sukcesywnie będziemy wchodzić w inne obszary. Komisja drogowa dzieli fundusze i decyduje o kolejności remontów.

4. Kawałek drogi ze Złotowa do Omula  jest w katastrofalnym stanie. Co Pan zrobił jako starosta w tym temacie, bo droga jest powiatowa i dlaczego pan jako starosta dopuścił do takiej sytuacji. Drugie pytanie dotyczące Ajaxu i przeniesienia do Iławy?

 „Powiat jest bardzo pokrzywdzony jeśli idzie o drogi, są jednak  przejezdne… Na Lubawę idzie 400 tys. a mamy 7 gmin.... Nie da rady wszystkiego zrobić. Mamy 19 % dróg gruntowych w powiecie np.  z Lubstyna na Lubstynek ktoś wpisał nam to do rejestru....Takie zamieszanie jest na powiecie iławskim  i trudno jest mi powiedzieć kto tu zawinił?”..

„Ajax mądre pytanie !  Ja przyprowadziłem Ajax do Lubawy. To jest moje dziecko!

 Proszę nie mówić, że wylałem dziecko z kąpielą. …To jest moje dziecko  szkoda, że odeszło.

Kto się przyczynił żeby przenieść....Decyzja zapadła w Olsztynie.”…
kontynuował knadydat

W kwestii Ajaxu  zabrał glos przewodniczący obrony Ajaxu, który naświetlił sprawę mówiąc m.in.

„Aktualna koalicja powiatowa  nie potrafiła dogadać się ze swoimi politycznymi kolegami. Kandydat  na wójta i aktualny starosta zapewniał, że nie pozwoli na to, żeby Ajax został wyprowadzony z Lubawy. Pan Kasprowicz zobowiązał się, żeby się nie martwić, wszystko jest pod kontrolą. Zobowiązał się  do zorganizowania spotkania  z ministerstwem rolnictwa  lecz sam osobiście  nie pofatygował się i nie pojechał do ministra Sawickiego.”

Na zakończenie w imieniu strażaków i mieszkańców głos zabrał Prezes OSP w Omulu, dziękując aktualnemu wójtowi za współpracę, a kandydatowi za obecność.

 Komentarz:

Ciekawe i merytoryczne spotkanie w świetlicy wiejskiej. Cieszyć  należy się, że z roku na rok przybywa mieszkańców wsi podczas spotkań. Nie było kłótni,  tylko rzetelna, merytoryczna dyskusja.

Rolnicy zadający pytania wykazali się sporą  wiedzą  na tematy rolne i inne. Wyjaśnienie sprawy  przeniesienia siedziby Ajaxu wobec sprzecznych informacji,  uważam za najcenniejszą informację, jaką mogli usłyszeć rolnicy. Tu nasuwa się myśl z rozprawy  ojca literatury polskiej Mikołaja Reja Ksiądz Pana wini, Pan księdza, a Nam wszystkim

Szkoda, że członkowie Izb Rolniczych nie przybyli na spotkanie, a jest ich na naszym terenie czterech. (mz)