Przez dziurkę od klucza… czyli co słychać u dzieci, młodzieży i seniorów z gminy Lubawa!

Opublikowano:

Realizacja III edycji projektu „Rodzina na PLUS”
Od miesiąca marca 2019r. trwa kolejna edycja projektu systemowego „Rodzina na PLUS”.  
Uczestnicy projektu w dalszym ciągu korzystają ze wsparcia w zakresie indywidualnego poradnictwa psychologicznego i prawnego. W okresie III 2019 –V 2019 uczestnicy projektu brali udział w warsztatach rozwoju umiejętności społecznych, natomiast w okresie VI 2019 – VII  2019  uczestniczyli w warsztatach zarządzania czasem i gospodarowania budżetem domowym.

Warsztaty miały na celu m.in.: rozwijanie kompetencji w zakresie planowania wydatków stałych i okresowych, prowadzenia budżetu domowego, a także oszczędzania i tworzenia planów finansowych. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali również sztukę dobrej organizacji czasu pracy oraz doskonalili umiejętności zarządzania czasem. Od sierpnia osoby biorące udział w projekcie wezmą udział w cyklu warsztatów „Szkoła dla rodziców”.
Projekt „Rodzina na PLUS” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 Priorytet 11, Działanie 11.2, Poddziałanie 11.2.3 Ułatwienie dostępu do usług społecznych, w tym integracja ze środowiskiem lokalnymi - projekty konkursowe.

Wakacyjnie w Łążynie
Okres wakacji to czas odpoczynku i beztroskiej zabawy. To także czas kąpieli w jeziorze i spędzania wolnych dni na świeżym powietrzu.
Dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Łążynie doskonale potrafią wykorzystać każdą chwilę letniej pogody. Bardzo chętnie chodzą na spacery nad jezioro i do lasu. Chętnie urządzają pikniki na trawie i bawią się w tropienie motyli. Dużo satysfakcji dają im także zajęcia kulinarne, dzięki którym poznają tajniki gotowania i pieczenia.

Na początku wakacji dzieci stworzyły listę wakacyjnych planów i sukcesywnie ją realizują. Jednym z głównych pomysłów była wycieczka rowerowa do Szczepankowa. Dzieci odwiedziły tamtejszą Świetlicę i miały okazję zobaczyć prace artystyczne wykonane przez dzieci ze Szczepankowa. Poza tym uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, na których robiły naleśniki. Innego dnia wybrały się rowerami do Prątnicy. Spędzili tam czas na placu zabaw i siłowi na świeżym powietrzu. Po krótkim odpoczynku udały się w drogę powrotną.

Witaj przygodo
Dnia 30.07.2019r. uczestnicy Świetlicy Środowiskowej w Prątnicy wyruszyli na długo wyczekiwany 3-dniowy biwak do Hartowca. Nie mogli się go doczekać zwłaszcza najmłodsi, którzy jechali po raz pierwszy.
Pierwszego dnia biwaku, po zakwaterowaniu się w domku i wspólnym posiłku, udaliśmy się na spacer po okolicy, odwiedziliśmy Kozę Elwirę oraz korzystając z pięknej pogody kąpaliśmy się w jeziorze pod czujnym okiem ratownika. Następnie udaliśmy się na lody. Po krótkim odpoczynku były zabawy oraz zajęcia sportowe m.in. gra w siatkówkę oraz piłkę nożną. Jednak najwięcej emocji tego dnia zapewniła gra w mafię oraz nocne podchody.

W tym roku zadaniem uczestników było m.in. rozwiązywanie zaszyfrowanych zagadek, układanie wyrazów z liści oraz wypatrywanie konstelacji gwiazd na niebie. Potem odbyła się biwakowa dyskoteka. Następnego dnia kąpaliśmy się w jeziorze, robiliśmy kolorowe fryzury, a na kolację udaliśmy się do restauracji na pizzę i zapiekanki. Odbyły się również rozgrywki w siatkówkę plażową oraz wspólnie przygotowaliśmy pyszne babeczki i gofry. Ostatni dzień biwaku upłynął nam na wspólnych kąpielach, spacerach, rozmowach na pomoście oraz porządkach. Nikt nie chciał wracać do domu.

Wakacyjny czas w Łążku

Dzieci z Wakacyjnej Świetlicy w Łążku aktywnie spędzały wspólnie czas.
Dużo czasu spędzały na dworze, kiedy tylko sprzyjała pogoda. Wspólnie spacerowały po okolicy, puszczały ogromne bańki mydlane, a także jeździły na łyżworolkach. Ulubionym zajęciem dzieci była praca w kuchni, w której przygotowały gofry, frytki, a później każdy pomagał w zmywaniu i sprzątaniu. Uczestnicy świetlicy przygotowali prace plastyczno- techniczne m.in. żabki, pszczółki, malowały prace farbami, pastelami, a także przygotowały super slimy. Był także dzień z eksperymentami np. wulkan, gasnąca świeczka, bańki mydlane. Dzieci również malowały piękne obrazy techniką graffiti. Był to super spędzony czas, który wszyscy będziemy miło wspominać.
Czytaj więcej…
Więcej informacji (szczegółowe) znajdziesz na naszej stronie http://gopslubawa.pl  Zapraszamy
 

materiał OPS Lubawa