Policyjne podsumowanie weekendu

Opublikowano:

Policjanci apelują o rozwagę i poszanowanie przepisów obowiązujących na drogach. Tylko podczas tego weekendu na terenie powiatu iławskiego funkcjonariusze zatrzymali 3 kierowców, którzy rażąco przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym oraz 3 nietrzeźwych, którzy wsiedli za kierownicę, pomimo wcześniej spożytego alkoholu. Brawura i alkohol na drodze zazwyczaj niosą ze sobą tragiczne konsekwencje.

W ciągu minionego weekendu funkcjonariusze zrealizowali 154 interwencje. W 28 przypadkach  reagowali  w sprawach domowych awantur, natomiast 15 interwencji dotyczyło naruszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  W tym czasie na drogach powiatu iławskiego doszło do 12 kolizji. Do najpoważniej wyglądającego zdarzenia doszło wczoraj, ok. 18:30. 18-latek kierujący fordem nie dostosował  prędkości do warunków panujących na drodze, zjechał na przeciwległy pas ruchu, po czym uderzył w przydrożne drzewo. Z ogólnymi obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.  

Nie zabrakło również kierujących, którzy w rażący sposób zlekceważyli obwiązujące przepisy ruchu drogowego. Pierwszego z nieodpowiedzialnych kierowców policjanci zatrzymali do kontroli drogowej już w piątek (05.07.19) w miejscowości Barty. 36-letnia kobieta jechała audi przez obszar zabudowany z prędkością 103 km/h.

Z kolei 56-latka pędzącego skodą z prędkością 109km/h ujawnili policjanci ruchu drogowego na ulicy Zalewskiej w Iławie. Mężczyzna przekroczył dozwoloną tu prędkość o 59 km/h.

W niedzielę policjanci zatrzymali następnego amatora zbyt szybkiej jazdy. Pomiar prędkości dokonany przez funkcjonariuszy w miejscowości Rodzone wykazał, że 42-latek jadący  fordem miał na liczniku 108 km/h w obszarze zabudowanym.

Dla tych kierowców zbyt szybka jazda zakończyła się utratą prawa jazdy na 3 miesiące, a także nałożeniem mandatów i punktów karnych.

W ciągu minionych 72 godzin funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu drogowego również 3 nietrzeźwych kierujących. W sobotę, tuż przed godziną 1:00, w nocy, przy ul. Nadjeziornej  policjanci z Kisielic zatrzymali 32-letniego mężczyznę kierującego golfem. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 1,3 promila alkoholu w organizmie. Ponadto, nie posiadał on uprawnień do kierowania, a samochód opłaconego obowiązkowego ubezpieczenia oc. Ze swojego zachowania będzie się tłumaczył przed sądem, a za brak oc grożą mu też dotkliwe konsekwencje finansowe.

Tej samej nocy, kilka godzin później policjanci z Iławy otrzymali zgłoszenie o uszkodzeniu hydrantu w gminie Iława. Po przybyciu na miejsce ustalili, że kierujący oplem 26-latek podczas wykonywania manewru cofania najechał na hydrant, uszkadzając go. Jak się okazało, był nietrzeźwy. Kierował pojazdem mając 2 promile alkoholu w organizmie. Za spowodowanie kolizji został ukarany mandatem karnym, a za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.

Również w sobotę, przed godziną 23:00  na trasie Babięty Wielkie – Jakubowo Kisielickie policjanci z Susza zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Badanie stanu trzeźwości 53-latka  wykazało prawie promil alkoholu w organizmie. Mężczyznę po wykonaniu czynności zwolniono, a  pojazd przekazano osobie wskazanej. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowie teraz przed sądem.

Policja apeluje o rozwagę i szczególną ostrożność zarówno podczas codziennej drogi do pracy, jak też  dalszych podróży na wczasy. Nie śpieszmy się, bo za kierownicą wystarczy chwila nieuwagi, a możemy to przepłacić zdrowiem lub nawet życiem, zwłaszcza że warunki atmosferyczne w ostatnich dniach bywają bardzo zmienne.  Brawura i alkohol na drodze zazwyczaj niosą ze sobą tragiczne konsekwencje. 

źródło KPP Iława