II koncert w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego

Opublikowano:

W minioną  sobotę w kościele Farnym w Lubawie odbył się II koncert w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego. Tym razem lubawskiej publiczności zaprezentowali się: Łukasz Rogowicz - organy oraz Maciej Gwóźdź - trąbka.

Łukasz Rogowicz od 2014 roku jest wykładowcą w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Włocławku (organy, liturgika). Obecnie pełni funkcję organisty w parafii pw.Św. Stanisława w Kramsku oraz w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Licheniu. Koncertował w wielu ośrodkach krajowych, a także w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Maciej Gwóźdź to laureat wielu konkursów muzycznych o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Współpracuje z takimi orkiestrami jak: Warszawska Opera Kameralna, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Koszalińska czy Barok Trumpet Ensamble Berlin.Obecnie pracuje na stanowisku pierwszego trębacza Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz nauczyciela klasy trąbki w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Podczas koncertu Łukasz Rogowicz na organach zagrał utwór Passacaglia i fugę c-moll J.S. Bacha. Passacaglia stosowana była jako utwór samodzielny lub np. w składzie kantaty, suity, symfonii. Szczytową formę osiągnęła jednak w muzyce organowej.

Tak się złożyło, że urodzony w Lubawie ks. Janusz Stanisław Pasierb  - poeta i eseista, historyk, znawca sztuki i kultury napisał przepiękny wiersz w tym stylu pt.PassacagliaIkogo. Dzięki prowadzącemu koncert Andrzejowi Lewickiemu  publiczność  podczas koncertu mogła wysłuchać wiersz w interpretacji lubawskiego animatora kultury.

(mz)